Kobiety lepiej sobie radzą ze stresem?
Powszechnie uważa się, że kobiety panikują, w sytuacjach stresujących nie potrafią działać racjonalnie, w przeciwieństwie do mężczyzn, które wykazują się spokojem i większym nastawieniem na działanie niż ma to miejsce w przypadku pań.
08.01.2008 | aktual.: 28.05.2010 19:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Powszechnie uważa się, że kobiety panikują, w sytuacjach stresujących nie potrafią działać racjonalnie, w przeciwieństwie do mężczyzn, które wykazują się spokojem i większym nastawieniem na działanie niż ma to miejsce w przypadku pań. Zagadnienie zależności między wiekiem oraz płcią a stresem interesuje wielu psychologów a wyniki ich badań są czasem bardzo zaskakujące.
Kobiety bardziej odporne
Badania przeprowadzone przez niemieckich specjalistów pokazują, że młode kobiety lepiej sobie radzą ze stresem niż mężczyźni. Dotyczy to jednak wyłącznie młodych osób, gdyż według badań, po przejściu okresu menopauzy, sytuacja ulega odwróceniu – kobiety tracą swoją odporność w stresujących momentach. Można zatem wnioskować, że kobiece hormony mają działanie uspakajające, budują kobiecą harmonię.
Estrogeny uspokajają
Eksperyment, jakiemu zostali poddani młodzi mężczyźni oraz młode kobiety, którzy znaleźli się w stresującej sytuacji, wykazał, że kobiety mają w sobie więcej spokoju, reagują bardziej racjonalnie niż panowie.
Hipoteza wysunięta przez niemieckich badaczy sugeruje zatem, że estrogeny mają moc hamowania negatywnych reakcji na stres, stąd też zależność nie tylko między płcią a zachowaniem w stresującej sytuacji, ale również nie bez znaczenia jest wiek kobiety.
Sprzeczne badania
Generalnie relacje między płcią a stresem są bardzo złożone. Dowodem na to mogą być badania pokazujące, że w życiu zawodowym kobiety są zdecydowanie mniej odporne na trudne sytuacje w pracy, źle znoszą porażki i wszelkie problemy. Na płaszczyźnie zawodowej o wiele spokojniej i bardziej racjonalnie reagują więc mężczyźni, co przecież całkowicie zaprzecza teoriom przedstawionym przez niemieckich psychologów. Warto też dodać, że paniom częściej zdarzają się stany lękowe oraz depresyjne, co sugeruje, że są one mniej odporne na sytuacje problematyczne.
Amerykańskie badania
Problemem stresu zainteresowali się również badacze amerykańscy, którzy dostrzegają przede wszystkim zależność między płcią a reakcją na stres. Nie zauważyli oni jednak żadnej różnicy jeśli chodzi o wiek badanych osób. Według nich ważniejsze jest zatem to, czy jesteś kobietą czy mężczyzną a nie fakt, czy przeszłaś już okres menopauzy, czy nie.
W dzisiejszych czasach stres dotyka każdego człowieka. Jedni potrafią doskonale sobie z nim radzić, znajdują sposoby na odreagowanie, inni całkowicie się jemu poddają i nie radzą sobie w żadnej sytuacji, która pobudza nerwy. Stres pojawia się zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, dlatego tak istotna jest zdolność pokonywania własnych słabości i zdobycie tak cennej umiejętności, jaką jest podejmowanie decyzji oraz działanie pod presją.