Trwa ładowanie...
d3bufji

Kobiety są elastyczne pod względem preferencji seksualnych

Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się do biseksualizmu i w dorosłym życiu są bardziej skłonne do zmiany orientacji seksualnej.
Natomiast panie, które urodziły dziecko przed 22. r.ż., w późniejszym wieku (28 lat) częściej mają wątpliwości co do swoich preferencji seksualnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kobiety są elastyczne pod względem preferencji seksualnych
(123RF)
d3bufji

Kobiety częściej niż mężczyźni przyznają się do biseksualizmu i w dorosłym życiu są bardziej skłonne do zmiany orientacji seksualnej - ustalili naukowcy z Uniwersytetu Notre Dame (USA).

Kobieca orientacja seksualna kształtuje się w dużym stopniu pod wpływem życiowych doświadczeń. Jak wynika z badania zaprezentowanego na tegorocznej konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Socjologicznego w Chicago, kobiety częściej niż mężczyźni deklarują zainteresowanie obiema płciami. Pomiędzy 22. a 28. rokiem życia są trzy razy bardziej skłonne niż panowie do zmiany preferencji seksualnych.
- Panie częściej niż mężczyźni czują pociąg seksualny zarówno do mężczyzn, jak i do kobiet, co daje im większe możliwości w wyborze potencjalnego partnera. Posiadanie elastycznych preferencji seksualnych sugeruje, że doświadczenie i czynniki kontekstowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu ich orientacji - mówi Elizabeth Aura McClintock, autorka badania.

Wyniki badania pokazują również, że atrakcyjne i wykształcone kobiety częściej uważają się za osoby zdecydowanie heteroseksualne. Elizabeth McClintock przypuszcza, że bezdzietne, atrakcyjne i wykształcone kobiety rzadziej wchodzą w interakcje seksualne z osobami tej samej płci, bo mają więcej okazji do znalezienia odpowiedniego partnera wśród mężczyzn. Ich pozycja społeczna sprzyja kształtowaniu orientacji heteroseksualnej, która jest bardziej aprobowana społecznie i zmniejsza prawdopodobieństwo poszukiwania alternatywnych rozwiązań.

d3bufji

- Kobiety, które wchodzą w satysfakcjonujące relacje z mężczyznami - w większym stopniu przystające do tradycyjnych oczekiwań społeczeństwa - mogą nigdy nie mieć szansy na odkrycie pociągu do innych kobiet. Z kolei panie z podobnymi preferencjami, ale z mniejszymi możliwościami wyboru heteroseksualnego partnera, mają więcej okazji do eksperymentowania z osobami tej samej płci - tłumaczy badaczka.

Jeśli chodzi o mężczyzn, badanie pokazało, że ich preferencje seksualne są zazwyczaj bardziej klarowne niż u kobiet i nie podlegają wpływom doświadczenia i okoliczności. Większość panów postrzega siebie jako osoby albo zdecydowanie heteroseksualne, albo zdecydowanie homoseksualne. Wątpliwości pojawiają się nieznacznie częściej tylko u mężczyzn z wyższym wykształceniem.
- Mężczyźni rzadziej czują pociąg do obu płci. W tym kontekście ich seksualność można uznać za mniej elastyczną. Jeśli mężczyzna posiada określone preferencje seksualne, życiowe okoliczności raczej ich nie zmienią - wyjaśnia McClintock.

- Nie sugeruję oczywiście, że związki osób tej samej płci są kwestią drugiego wyboru. Nie uważam też, żeby kobiety stosowały strategię wyboru najkorzystniejszej w danym momencie orientacji seksualnej albo żeby w ogóle mogły swobodnie wybrać, czy pociągają je mężczyźni, kobiety, czy osoby obojga płci. Sugeruję tylko, że kontekst społeczny i doświadczenia życiowe mogą wpływać na sposób postrzegania i określania własnej tożsamości seksualnej - dodaje badaczka.

W badaniu brało udział ponad 5 tys. kobiet i 4 tys. mężczyzn, którzy odpowiadali na pytania dotyczące preferencji i doświadczeń seksualnych w różnych okresach życia. Swoją orientację seksualną opisywali za pomocą jednego z następujących określeń: w stu procentach heteroseksualny, raczej heteroseksualny, biseksualny, raczej homoseksualny lub w stu procentach homoseksualny.

(PAP), ooo/ mrt/

Niewierność po polsku. Co trzeci mężczyzna zdradził
Zielone światło dla pierwszej pigułki wzmacniającej popęd seksualny u kobiet

d3bufji

Podziel się opinią

Share

d3bufji

d3bufji