Kołaczyki z cebulką à la cebularze
Kołaczyki z cebulą to wypiek jak najbardziej tradycyjny. To także jeden z tych specjałów, który albo się kocha, albo nienawidzi, jeśli nie zaliczamy się do fanów cebuli.
Oryginalne cebularze lubelskie (z nadzieniem z cebuli i maku) tradycją sięgają aż XIX wieku. Przepis zaczerpnięty został prawdopodobnie z kuchni Bliskiego Wschodu. Obecnie zarejestrowane są także, podobnie jak oscypki, na liście produktów regionalnych, co oznacza, że sprzedawać je pod taką nazwą można tylko po spełnieniu określonych warunków, w tym ścisłego przestrzegania tradycyjnej receptury. Monika, autorka bloga "Kuchenny Kredens", proponuje wersję domową, bez maku, ale za to z pieprzem.
Kołaczyki
- 300 g mąki pszennej
- 20-25 g drożdży świeżych (lub 7 g drożdży suszonych)
- 1/2 szklanki ciepłego mleka
- 2 jajka
- 3/4 łyżeczki cukru
- 3/4 łyżeczki soli
- 50 g roztopionego i ostudzonego masła
Farsz z cebuli:
- 2 duże cebule
- duża szczypta pieprzu
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki cukru
- 30 g masła
Wykonanie:
Cebulę cienko pokroić w zależności od upodobań - na grubsze lub cieńsze kawałki i na sitku przelać porządnie wrzątkiem. Odsączyć i poddusić na maśle do miękkości, pod koniec doprawiając solą, pieprzem i wedle uznania - cukrem. Przygotować zaczyn z 2 łyżek mąki, rozkruszonych drożdży, cukru i odrobiny ciepłego mleka. Poczekać, aż zaczyn zacznie się pienić. W przypadku drożdży suszonych dodać bezpośrednio do mąki. Dokładnie zagnieść i wyrobić wszystkie składniki ciasta, aż będzie elastyczne i łatwo odchodzące od ręki. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe, spokojne miejsce do wyrośnięcia (ok. godziny, do podwojenia objętości). Gdy ciasto wyrośnie, podzielić na 8 części. Z każdej uformować kulę, spłaszczyć i dnem szklanki formować wgłębienie. Układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w odstępach ok. 4 cm. Przykryć ściereczką i odstawić na 30-40 minut do ponownego wyrośnięcia. W tym czasie nagrzać piec do 180 stopni C. Brzegi cebularzy przed wstawieniem do piekarnika posmarować rozkłóconym jajkiem. Piec do zrumienienia skórki (ok. 25-30 min). Najwygodniej kołaczyki formować jest dnem szklanki - naprawdę nie muszą być jak spod linijki, te wszystkie kanty dodadzą im tylko uroku!
Zobacz także: śniadaniowy chlebek bananowy