GotowaniePrzepisyKolor kubka może wpłynąć na smak podawanej w nim czekolady?

Kolor kubka może wpłynąć na smak podawanej w nim czekolady?

Kolor kubka może wpłynąć na smak podawanej w nim czekolady?
Źródło zdjęć: © 123RF

04.01.2013 16:40, aktual.: 07.01.2013 10:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jak wykazali naukowcy z politechniki w Walencji oraz uniwersytetu w Oxfordzie, gorąca czekolada smakuje lepiej, jeśli pije się ją z kubka koloru pomarańczowego lub kremowego, natomiast kubek czerwony lub biały daje gorszy efekt.

Kolor kubka, w jakim podawana jest czekolada, może wpływać na to, jak odbierany jest jej smak - informuje "Journal of Sensory Studies". Jak wykazali naukowcy z politechniki w Walencji oraz uniwersytetu w Oxfordzie, gorąca czekolada smakuje lepiej, jeśli pije się ją z kubka koloru pomarańczowego lub kremowego, natomiast kubek czerwony lub biały daje gorszy efekt. To kolejne badanie wskazujące, że nasze zmysły reagują na pokarmy w różny sposób zależnie od rodzaju naczynia, z którego je spożywamy.

Podczas badań 57 uczestników miało za zadanie ocenić próbki gorącej czekolady podawanej w plastikowych kubkach. Wszystkie kubki miały takie same rozmiary, ale różniły się kolorem (biały, kremowy, czerwony i pomarańczowy z białym wnętrzem). Czekolada w kubkach kremowych i pomarańczowych smakowała lepiej.

Kolor nie wydawał się mieć istotnego wpływu na słodycz i aromat czekolady, chociaż uczestnicy wspominali, że czekolada w kubku koloru kremowego wydawała się nieco słodsza i bardziej aromatyczna.

Jak wyjaśniają autorzy badań, sam kolor naczynia nie przekłada się bezpośrednio na smak, działanie to zależy od rodzaju pożywienia i kontekstu. Jednak wpływu koloru nie należy lekceważyć. Zebrane dane powinny się przydać specjalistom pracującym nad mechanizmami obróbki informacji wizualnej w mózgu, ale też szefom kuchni, firmom cateringowym czy producentom opakowań.

Już wcześniejsze badania wskazywały, że kolor opakowania wpływa na smak pożywienia - napój z żółtej puszki wydaje się bardziej cytrynowy, z niebieskiej - bardziej orzeźwiający, a z różowej - słodszy. Także mus truskawkowy na białym talerzu wydaje się słodszy i bardziej intensywny w smaku niż na czarnym, zaś kawa z brązowego opakowania - bardziej aromatyczna i o intensywniejszym smaku niż w przypadku żółci bądź niebieskiego.

(PAP) pmw/ ula/

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także