Biegnij do ogrodu już dziś. Wiosną sobie podziękujesz

Biegnij do ogrodu już dziś. Wiosną sobie podziękujesz

Kiedy najlepiej przycinać rośliny?
Kiedy najlepiej przycinać rośliny?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | www.natasha-lebedinskaya.com
07.02.2024 12:25, aktualizacja: 07.02.2024 12:50

Luty to odpowiedni moment, aby zabrać się za pierwsze prace w ogrodzie. Skupmy się przede wszystkim na porządkach oraz przycinaniu krzewów ozdobnych i drzew owocowych. Jak to robić, żeby nie zaszkodzić roślinom? Oto kilka wskazówek.

Wiosna nieśmiało się zbliża, więc najwyższy czas wrócić do prac w ogrodzie, aby się odpowiednio do niej przygotować. Zacznijmy od przycinania ozdobnych roślin, drzew i krzewów, aby wraz ze wzrostem temperatury pięknie się rozrastały i tym szybciej cieszyły nasze oczy pięknym rozkwitem w sezonie. Mimo że efektów nie zobaczymy od razu, to wszystko, co teraz zrobimy, zwróci nam się z nawiązką w bliskiej przyszłości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sprawdź pogodę przed przycinaniem krzewów ozdobnych

Do przycinania roślin ozdobnych powinniśmy zabrać się już w lutym, ale wszystko zależy od pogody. Poczekajmy na ładny i słoneczny dzień, bez opadów czy ryzyka, że nagle powróci mróz, który może zaszkodzić krzewom czy drzewom. Mimo że pożyteczne, każde przycięcie to rana, więc znacząco osłabia roślinę. W lutym przycinamy krzewy, które latem i jesienią kwitną na pędach tegorocznych. Należą do nich np. hortensja bukietowa, pięciornik, budleja Davida, krzewuszki i dziurawce.

Stare, chore lub osłabione pędy należy usunąć, koronę nieco przerzedzić, a pędy skrócić mniej więcej o 1/3 długości. Przycięte rośliny zaczną wypuszczać więcej świeżych pędów, zachwycając nas na wiosnę pięknym rozrostem. W tym okresie przycinamy również berberysy, karaganę syberyjską oraz powojniki, podczas gdy z różami czekamy jeszcze przynajmniej przez miesiąc.

Przycinanie drzew owocowych – kiedy i jak to zrobić?

W przypadku przycinania drzew i krzewów owocowych również zwracamy uwagę przede wszystkim na warunki pogodowe. Zapowiadane opady czy przymrozki dodatkowo osłabiają rośliny, zamiast im pomóc przed okresem wegetacji. Jeśli przycięte rośliny przemarzną, będą bardziej narażone na choroby, a nawet uschnięcie.

Na moment przycinania wybierzmy dzień ciepły, suchy i słoneczny, gdy temperatura przekracza 0 stopni Celsjusza (im jest wyższa, tym lepiej dla roślin). W lutym przycinamy krzewy porzeczki, aronii, borówki amerykańskiej, agrestu, jeżyny bezkolcowej i malin jesiennych. Koniecznie usuńmy gałęzie suche czy chore oraz te zagęszczające nadmiernie koronę – w ten sposób otworzymy roślinie dostęp do słońca. Pod koniec lutego nadejdzie czas przycinania winorośli i aktinidii.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!