UrodaKorekta uszu - co warto wiedzieć?

Korekta uszu - co warto wiedzieć?

Korekta uszu, czy też po prostu operacja uszu, to wbrew pozorom szybki i bezpieczny zabieg przeprowadzany nawet u dzieci od 7. roku życia. Cel jest taki sam zarówno u nich, jak i dorosłych - pozbycie się kompleksu odstających uszu i odbudowanie pewności siebie.

Korekta uszu - co warto wiedzieć?
Źródło zdjęć: © iStock.com
Anna Bator

Korekta uszu - zanim się zdecydujesz

Operacja plastyczna uszu jest popularnym zabiegiem. Zwykle decydują się na nią osoby młode, jak również rodzice, chcący uniknąć wyśmiewania swojego dziecka przez rówieśników. Zanim jednak zapadnie ostateczna decyzja warto zastanowić się, na ile operacja odstających uszu wynika z naszej potrzeby, a na ile jest to presja społeczeństwa, szczególnie jeśli decydujemy o własnym dziecku.

O ile dorosłemu mogą przeszkadzać odstające uszy i rzeczywiście może on mieć kompleksy wynikające z wytykania tej wady w przeszłości, o tyle kilkulatek może nie mieć świadomości, że jego uszy różnią się od uszu innych dzieci. Jeśli nie trafi we wczesnych latach na grupę osób, która zauważy ten defekt i w niemiły sposób zacznie go wytykać, jest wysoce prawdopodobne, że w lustrze będzie widział twarz z normalnymi, "standardowymi" uszami.

Kształt uszu a genetyka - kiedy warto wykonać korektę uszu?

To, jak wyglądają nasze uszy w większości przypadków zależy od genów. Jeśli w rodzinie występują odstające uszy lub deformacje ucha, jest wysoce prawdopodobne, że dziecko również będzie miało z tym problem. Wiele mam przez długi czas poprawia niemowlakom uszy, aby nie odstawały z czapeczki, czy nie zawinęły się podczas snu. Warto jednak pamiętać, że uszy kształtują się już w życiu płodowym i w wielu przypadkach nawet poprawiane uszy mogą w przyszłości odstawać.

Wniosek? Decyzję o operacji plastycznej uszu powinien podjąć ich właściciel, bez presji otoczenia.

Najczęstsze przyczyny korekty uszu

  • Odstające uszy - jednym z najczęstszych powodów korekty uszu jest ich odstawanie. Zwykle uszy ocenia się jako odstające, jeśli odległość pomiędzy skórą a górnym obrąbkiem ucha wynosi od 2 cm.
  • Deformacja małżowiny usznej - ta wada jest widoczna zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Osoby zgłaszające się na korektę uszu z powodu deformacji, oczekują jej rekonstrukcji.
  • Usuwanie guzka Darwina - guzek Darwina zwykle nie jest tak mocno widoczną deformacją jak chociażby problem z odpowiednim wykształceniem małżowiny. Często jednak z powodów estetycznych jest on usuwany, szczególnie przez kobiety.
  • Wrodzone niewykształcenie rzeźby chrząstki - ten zabieg również jest dość popularny. Chrząstka może być rekonstruowana z uwagi na kształt bądź wielkość. Duże chrząstki mogą być problematyczne do tego stopnia, że mogą utrudniać leżenie bądź spanie na boku.

Operacja uszu - jak wygląda?

Korekta uszu oceniana jest jako zabieg bezpieczny, także dla dzieci. Zwykle polega on na rekonstrukcji kształtu ucha bądź nacięciu skóry za uchem i zwężeniu jej tak, aby odstające ucho przylegało jak najbardziej do głowy.

W przypadku deformacji małżowiny usznej bądź usuwania (zmniejszania) chrząstki, zabieg korekty uszu może trwać nieco dłużej z uwagi na czas poświęcony rekonstrukcji i nadaniu uszom odpowiedniego kształtu.

Po operacji uszu pacjent powinien spać w opasce na uszach bądź owinięty bandażem. Jest to standardowa procedura mająca za zadanie ochronę uszu przed zawinięciem się podczas snu i niechcianym naderwaniem szwów. Zaleca się także unikanie spania na boku. Szwy zdejmowane są po 10 dniach od wykonania zabiegu.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)