UrodaOperacje plastyczne - co warto wiedzieć?

Operacje plastyczne - co warto wiedzieć?

Operacje plastyczne - co warto wiedzieć?
Źródło zdjęć: © 123RF
Anna Bator
19.06.2018 18:26, aktualizacja: 15.07.2018 15:28

Operacje plastyczne do tej pory kojarzone były głównie z artystami i celebrytami, którzy przy pomocy chirurgii chcą zachować młodość na dłużej. Dziś operacje plastyczne przestają być tematem tabu i coraz więcej kobiet oraz mężczyzn decyduje się na nie zarówno z przyczyn zdrowotnych, jak i estetycznych.

Nie tylko powiększanie piersi - najpopularniejsze operacje plastyczne

Choć operacja powiększenia piersi najczęściej kojarzy nam się z chirurgią plastyczną, tak naprawdę jest jednym z licznych zabiegów, na które decydują się kobiety w różnym wieku. Wśród najczęstszych zabiegów medycyny estetycznej, oprócz operacji piersi, znajdziemy m.in.:

Operacje plastyczne w większości przypadków mają za zadanie zwiększyć poczucie pewności osoby, która się na nie decyduje, jak również pozbyć się kompleksów narastających przez lata i zatrzymać piękny wygląd jak najdłużej. W niektórych przypadkach, operacje plastyczne są nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia.

Operacje plastyczne z powodów zdrowotnych

Operacje plastyczne z powodów zdrowotnych można wykonać w ramach NFZ. Do takich należy m.in. korekta nosa w przypadku osób, które mają problemy z oddychaniem przez skrzywienie przegrody. Inną operacją plastyczną, która rzutuje nie tylko na wygląd, ale i zdrowie jest operacja zmniejszenia piersią. Na nią decydują się kobiety mające obfity biust i ze wskazaniami neurologicznymi, ortopedycznymi czy psychiatrycznymi.

Operacje plastyczne u mężczyzn i dzieci

Choć operacje plastyczne kojarzą się głównie z kobietami, tak naprawdę decyduje się na nie wielu mężczyzn oraz rodziców dzieci, mających problemy np. z przegrodą nosową. W przypadku dzieci popularnym i stosunkowo szybkim zabiegiem jest korekta odstających uszu, przeprowadzana zwykle u dzieci powyżej 8 lat.

Mężczyźni decydują się najczęściej na korektę nosa, uszu, powiek, ale także na chirurgię narządów płciowych. Do niej należy m.in. prostowanie i powiększanie penisa. Popularnym zabiegiem, głównie z przyczyn zdrowotnych, jest operacja stulejki. Coraz więcej mężczyzn decyduje się także na zabieg obrzezania z przyczyn kulturowych, higienicznych, ale także na skutek urazu.

Przygotowania do operacji plastycznej

Decyzja o operacji plastycznej to pierwszy krok do zmiany swojego wyglądu. Czasem jednak lekarz może odmówić zabiegu lub skierować pacjenta na szereg badań. U kobiet, są to badania hormonalne (zwłaszcza TSH - hormon tarczycy)
, poziom cukru we krwi oraz ogólna morfologia. Może się zdarzyć, że lekarz zechce przesunąć operację plastyczną na później. Tak się dzieje w przypadku nadwagi pacjenta czy leczenia kanałowego. Przeciwwskazaniem do operacji plastycznej mogą być nie tylko problemy zdrowotne, ale także psychiczne.

W wielu przypadkach, zanim operacja plastyczna dojdzie do skutku, pacjent musi się do niej odpowiednio przygotować. Przede wszystkim przedstawić komplet badań oraz zakończyć obecne leczenie, także stomatologiczne, czy też pozbyć się zbędnych kilogramów (zwłaszcza w przypadku otyłości, która stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia podczas operacji). Warto pamiętać, że operacje plastyczne powinny sprawić, że czujemy się lepiej, ale przede wszystkim zdrowo, a decyzja o nich powinna być przemyślana i podejmowana z własnych pobudek. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj na temat swojej potencjalnej operacji plastycznej z psychologiem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także