Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Czy COVID-19 może się przenosić na butach?

Wiadomo już, że koronawirus przenosi się drogą kropelkową, ale może także przez dłuższy czas utrzymywać się na powierzchniach. Dlatego należy jak najmniej dotykać klamek, poręczy czy przycisków w windzie. Co z naszym obuwiem? Skoro koronawirus potrafi zostać na ubraniach wierzchnich, czy może także zostać na butach?

Koronawirus w Polsce. Czy COVID-19 może się przenosić na butach?Źródło: 123RF
d320dv0
d320dv0

Strach przed zakażeniem koronawirusem jest bardzo silny i do tego stopnia spędza nam sen z powiek, że całkowicie przekształca nasze życie w niepewność. Coraz częściej padają pytania dotyczące możliwych dróg zakażeń koronawirusem. Zobacz, na co szczególnie powinnaś zwracać uwagę, aby uniknąć kontaktu z groźnym wirusem.

Koronawirus – czy może przenosić się na butach?

Wiele wskazuje na to, że koronawirus przenosi się poprzez ubranie. Istnieje także ryzyko przeniesienia wirusa poprzez buty, które mamy na sobie, gdy chodzimy po sklepie i innych miejscach użyteczności publicznej. Choć zdania na temat przetrwania koronawirusa na odzieży albo obuwiu są podzielone, to jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapewnić sobie dodatkową ochronę i wdrożyć profilaktykę. Według specjalistów, najlepiej zarówno odzież wierzchnią, jak i obuwie zdejmować przed wejściem do domu oraz tam ją zostawiać. Co prawda, buty stwarzają małe prawdopodobieństwo zakażenia koronawirusem, bo ich powierzchnia znajduje się daleko od twarzy, to jednak warto zachować ostrożność.

Koronawirus na butach – jak zachować profilaktykę?

W butach najbardziej zanieczyszczoną powierzchnią są ich podeszwy. Dlatego też, chcąc zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, warto regularnie myć je za pomocą ciepłej wody oraz detergentów. Nie wolno także chodzić w butach po mieszkaniu, bo w ten sposób roznosimy brud i zarazki. Zaleca się także noszenie codziennie innej pary butów – po każdym zdjęciu, obuwie należy odłożyć na kilka dni do innego pomieszczenia oraz owinąć je w reklamówkę. Dzięki "izolacji" butów minimalizujemy ryzyko zakażenia koronawirusem.

Zobacz także: Koronawirus problemem dla listonoszy i kurierów. "Powinni mieć dostęp do aplikacji"

Koronawirus na butach – czystość przede wszystkim

W trakcie trwania przymusowej kwarantanny domowej, warto zadbać o jeszcze większą czystość w domu niż zazwyczaj. Oczywiście nie chodzi o obsesyjne szorowanie podłóg po każdym powrocie do domu, ale regularne i dokładne sprzątanie powierzchni płaskich, a także odświeżanie pomieszczeń. Pamiętaj także, że częste mycie rąk, na pewno jest podstawą profilaktyki przeciwko koronawirusowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d320dv0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d320dv0