FitnessKorzyści z jedzenia daktyli

Korzyści z jedzenia daktyli

Korzyści z jedzenia daktyli

W krajach arabskich owoce palmy Phoenix dactylifera nieprzypadkowo nazywa się chlebem życia. Polki sięgają po nie raczej rzadko, a szkoda, ponieważ ten słodki przysmak wykazuje naprawdę imponujące właściwości.

W krajach arabskich owoce palmy Phoenix dactylifera nieprzypadkowo nazywa się chlebem życia. Polki sięgają po nie raczej rzadko, a szkoda, ponieważ ten słodki przysmak wykazuje naprawdę imponujące właściwości.

Pomaga przy zespole jelita drażliwego. Według statystyk z tym schorzeniem przewodu pokarmowego zmaga się co piąty mieszkaniec Polski (75-80 proc. stanowią kobiety).
Objawia się m.in. burczeniem i kurczowymi bólami brzucha, nudnościami, wzdęciami, biegunkami lub zaparciami. Dolegliwości nasilają się przy zdenerwowaniu.

Jak im zapobiec? Badania naukowe wykazują, że skutecznym sposobem są daktyle, bogate źródło tryptofanu. To aminokwas biorący udział w metabolizmie serotoniny, której zmniejszona ilość wpływa na nasilenie objawów.

Tekst: (RAF)/(kg), WP Kobieta

1 / 7

Dla zdrowych kości

Obraz
© Fotolia

Ze statystyk wynika, że 80 proc. chorych na osteoporozę stanowią kobiety. Po menopauzie ryzyko tego schorzenia rośnie błyskawicznie.

Jest to spowodowane zmniejszeniem stężenia estrogenów, ale także siedzącym trybem życia, paleniem papierosów oraz dietą ubogą w ważne dla organizmu mikroelementy.

W ich uzupełnieniu pomogą nam daktyle, bardzo bogate źródło selenu, manganu, miedzi i magnezu, które zwiększają odporność kości.

2 / 7

Wsparcie układu nerwowego

Obraz
© Fotolia

Dostarczają bardzo dużo potasu, który reguluje napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi, pracę nerek i rytm serca.

Dotleniając mózg, poprawia koncentrację oraz procesy myślowe. Prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego wspomagają też witaminy z grupy B, których nie brakuje w daktylach.

Owoce zawierają również taurynę - związek o właściwościach nasennych i antydepresyjnych.

3 / 7

Zastrzyk energii

Obraz
© Fotolia

Daktyle stanowią bogate źródło cukrów prostych, przede wszystkim glukozy, fruktozy i sacharozy, które są bardzo szybko wchłaniane przez organizm.

Owoce warto spożywać po długotrwałym wysiłku, na przykład biegu lub wizycie na siłowni.

Znakomicie uzupełniają niedobór glikogenu w wątrobie i mięśniach, a dzięki dużej zawartości potasu pomagają szybko zregenerować siły. Są także świetną przekąską dla osób, które czują się znużone i ospałe.

4 / 7

Likwidują zaparcia

Obraz
© Fotolia

Z tym problemem, spowodowanym zazwyczaj nieodpowiednią dietą, stresem albo brakiem aktywności fizycznej, zmaga się bardzo wiele Polek.
Zaparcia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, dlatego warto szukać naturalnych produktów, które pomogą złagodzić dolegliwości.

Skuteczne są daktyle, czyli skarbnica świetnie przyswajalnego błonnika (zawierają go znacznie więcej niż większość świeżych owoców).
Żeby wydobyć pełnię mocy przeczyszczającej, należy je namoczyć w wodzie (najlepiej na całą noc) i spożyć rano.

5 / 7

Dla serca i układu krążenia

Obraz
© Fotolia

Daktyle są jednym z najbogatszych naturalnych źródeł salicylanów - organicznych związków chemicznych, których działanie jest bardzo zbliżone do aspiryny. Korzystnie wpływają na układ krążenia obu płci, ale w inny sposób.
U kobiet obniżają ryzyko udaru mózgu, a u mężczyzn zawału serca.

Pozytywny wpływ salicylanów wynika ze zdolności do obniżania krzepliwości krwi i zapobiegania tworzeniu się zakrzepów blokujących naczynia.
Związki uśmierzają też ból, łagodzą stany zapalne i obniżają gorączkę.

6 / 7

Masz alergię?

Obraz
© Fotolia

Uczulenie na produkty spożywcze, pyłki drzew, traw czy kwiatów, sierść zwierząt domowych lub kurz to bardzo powszechny problem cywilizacyjny.

Na szczęście istnieje sporo sposobów na złagodzenie dolegliwości. Jednym z najbardziej przyjemnych jest regularne spożywanie daktyli.

W owocach kryje się bowiem pokaźna dawka siarki organicznej. Jak wykazały badania naukowe, jest ona bardzo skutecznym środkiem zmniejszającym różne rodzaje alergii.

7 / 7

Remedium na biegunkę

Obraz
© Fotolia

Uciążliwy problem ma wiele przyczyn. Biegunkę najczęściej wywołują wirusy. Może być także konsekwencją zaburzeń trawienia i wchłaniania, przyjmowania niektórych leków (zwłaszcza antybiotyków degradujących naturalne środowisko jelita), stresu czy zaburzeń hormonalnych związanych z nadczynnością tarczycy.

Skutecznym sposobem kontrolowania biegunki jest spożywanie daktyli. To zasługa dużej zawartości potasu i innych wartościowych składników mineralnych, które wspierają organizm w regulowaniu procesów trawiennych.

zdrowieosteoporozazespół jelita drażliwego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)