Korzystasz z nich codziennie. Nie zgadniesz, gdzie rosną
To gatunek roślin z rodziny bobowatych, który pochodzi z Ameryki Południowej.
Współcześnie uprawiane w krajach tropikalnych. Nazwa jest związana z miejscem, w którym dojrzewają, czyli ziemią. Szypułka kwiatu, gdy przekwitnie, wypycha strąk do gleby na głębokość ok. 8 cm.
Kakao
Zmielone nasiona owoców kakaowca są nam znane pod postacią kakao.
Służy głównie do produkcji słodyczy np. czekolady, polew, cukierków. Gdy kwiaty i owoce tej rośliny pojawiają się na drzewie, nie dopuszcza się do ich dalszego rozwoju. Plony zbiera się dopiero z 5-letnich drzew. Kwitnienie można zaobserwować dwa razy w roku.
Migdały
To tak naprawdę nasiona owoców migdałowca zwyczajnego.
Produkuje się dwa rodzaje migdałów. Słodkie - te które zjadamy najczęściej. Można je spożywać w stanie surowym. Ich zastosowanie jest szerokie, od kuchni do kosmetyków. Te drugie, gorzkie, uprawiane są zdecydowanie na mniejszą skalę. Mogą być trujące, ponieważ zawierają amigdalinę, z której w trakcie rozkładu wydziela się kwas pruski, o silnie trujących właściwościach.
Brukselka
Prawidłowo to kapusta warzywna brukselska.
Popularna brukselka to odmiana kapusty warzywnej. Jest rośliną dwuletnią, powstałą na skutek skrzyżowania jarmużu i kapusty głowiastej. Jedyną częścią jadalną są główki liściowe. Zazwyczaj podaje się je gotowane, smażone lub marynowane. Po obróbce stają się miekkie i mają specyficzny smak.
Wanilia
Przyprawa, której używamy na co dzień, ma piękne kwiaty, których owoce znajdziemy w naszej kuchni.
Zalicza się do roślin jednoliściennych z rodziny storczykowatych. Posiada piękne kwiaty o podłużnych liściach. Rośnie dziko w krajach o klimacie tropikalnym. To jej owoce są znanymi nam laskami wanilii.
Owoce kiwi
Aktinidia smakowita to roślina, której owoce są nam znane pod nazwą kiwi.
Pochodzi z południowych Chin, a dokładnie z prowincji Fujian. Uprawiana jest także w Nowej Zelandii, Chile i w basenie Morza Śródziemnego. Na początku XX wieku, Isabel Fraser, która odwiedzała szkoły misyjne w Chinach, sprowadziła jej nasiona do Nowej Zelandii. Smak owoców był specyficzny i przypominał agrest, dlatego nazwano je chińskim agrestem.
Sezam
Sezam indyjski to jedna z najstarszych roślin oleistych uprawianych przez człowieka.
To roślina jednoroczna z rodziny połapkowatych. Znamy ok. 21 jej gatunków. Pierwotnie rosła w suchych rejonach Afryki, jednak jej produkcja rozeszła się na większość krajów tropikalnych. W Europie hoduje się ją głównie w Belgii, Francji i Grecji.
Orzechy nerkowca
Prawidłowa nazwa tej rośliny to nanercz zachodni lub nerkowiec zachodni.
To gatunek drzewa z rodziny nanerczowatych, co ciekawe jest bardzo bliskim krewnym mango. Hodowany w tropikach, głównie w Ameryce Południowej. W kuchni znany pod postacią jabłka nanerczowego lub nasion, czyli orzechów nanerczowych. Jadalne jest także jabłko tej rośliny. Ma pyszny miąższ i słodko-kwaśny smak.
Orzeszki pistacjowe
To owoce drzew z rodzaju pistacji, których jadalną częścią jest pestka, znana nam jako orzeszki pistacjowe.
Dopiero, gdy orzeszki całkowicie dojrzeją, ich łupina pęka i uwidacznia się pestka. Ludzie już od wieków spożywają pistacje. Szacuje się, że już 7 tysięcy lat p.n.e. były one uznawane za przysmak.