Kosmetyki od A do Z
Jak najlepiej zadbać o skórę maluszka.
Jak wybrać krem, szampon, mydło dla niemowlęcia? Kiedy lepiej użyć oliwki, mleczka, a kiedy potrzebny jest puder? Które kosmetyki są Wam naprawdę niezbędne? *Skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i łatwo ulega podrażnieniom. Często dzieje się tak z powodu... stosowania zbyt dużej ilości kosmetyków. *Im mniej, tym lepiej – to generalna zasada. Dlatego wybór mydełka, maści, kremów nie powinien być przypadkowy. Sięgaj po kilka kosmetyków, ale niech będą absolutnie najlepsze dla Twojego maluszka. Skorzystaj z naszego przewodnika.
A jak atestowane kosmetyki. Tylko takich możesz używać do pielęgnacji niemowlęcia. Nie stosuj środków przeznaczonych dla dorosłych! Nawet najlepsze mogą powodować stany zapalne skóry dziecka.
B jak balsamy. Nawilżają i natłuszczają, mają lżejszą konsystencję niż kremy i maści. Najlepiej używać ich po kąpieli. Można nimi smarować całe ciałko.
C jak chusteczki pielęgnacyjne.Polecane do przecierania okolic pupy (wybór jest duży: Pampers, Cleanic, Nivea Baby, Johnson&Johnson, Huggies). Oczyszczają, nawilżają, zawierają substancje pielęgnacyjne i zapachowe. Jeśli jednak dziecko ma pieluszkowe zapalenie skóry, nie używaj chusteczek pielęgnacyjnych! Okolice pupy umyj wodą i delikatnym mydłem dla dzieci.
H jak higieniczne patyczki. Są bardzo przydatne do czyszczenia uszu. Zmocz je najpierw delikatnie wodą, a następnie osusz. Uwaga! Małemu dziecku możesz czyścić tylko małżowinę uszną. Nie wkładaj patyczków do środka ucha, gdyż może to spowodować wepchnięcie woskowiny, zaczopowanie przewodu słuchowego oraz zapalenie ucha. *
*K jak kremy do twarzy. Niemowlę ma bardzo delikatną skórę na policzkach. W chłodne jesienne dni buzię malca posmaruj kremem tłustym (np. Nivea Baby, Bambino, Johnson&Johnson, Bübchen) lub maścią, gdyż skóra łatwo ulega przemrożeniu (nawet jeśli temperatura jest powyżej zera!).
Kremy przeciw odparzeniom pupy. Najlepsze są z dodatkiem cynku oraz innych substancji ochronnych (np. Sudocrem, Bobini, Bübchen). Zabezpieczają delikatną skórę dziecka przed szkodliwym działaniem substancji zawartych w moczu i w kale, chroniąc przed pieluszkowym zapaleniem skóry.
M jak maści. Mają właściwości natłuszczające, np. Linomag, Linola, maść z witaminą A. Długo utrzymują się na powierzchni skóry, a substancje w nich zawarte (np. witaminy) przenikają w głąb jej struktur. Maści świetnie nadają się do skóry wysuszonej np. po kontakcie z detergentami, a także w przypadku atopowego lub pieluszkowego zapalenia skóry.
Mąka ziemniaczana. Ma właściwości osuszające i lekko przeciwzapalne. Można ją stosować zamiast pudru lub np. dodawać do wody, w której dziecko się kąpie, jeśli skóra jest lekko zaczerwieniona i podrażniona (ale nie wysuszona!). Do wanienki wody wystarczy dodać dwie łyżki mąki ziemniaczanej.
Mleczka. Możesz ich używać zamiast oliwek. Są przyjazne dla skóry dziecka, powinny mieć odczyn ph obojętny (ph 5,5). Często zawierają pantenol lub inne środki łagodzące stany zapalne. Mają też właściwości nawilżające, dzięki czemu wzmacniają warstwę ochronną skóry. Najlepiej je stosować po kąpieli. Efekt nawilżenia jest dłuższy niż w przypadku stosowania oliwek (około 1 doby). Uwaga! Jeśli skóra kilkutygodniowego niemowlęcia nie jest już sucha i nie łuszczy się, nie trzeba jej dodatkowo natłuszczać!Najlepiej nie smarować jej żadnymi kosmetykami, by mogła swobodnie "oddychać". Mleczko lub krem nakładamy wówczas tylko na okolice najbardziej narażone na podrażnienia: pupę, pachwiny, szyję.
N jak nadmanganian potasu. Ma właściwości wysuszające, łagodzi podrażnienia. Kąpiel w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu (koloru lekko różowego) jest często pomocna przy stanie zapalnym skóry, świądzie. Takie kąpiele można jednak stosować tylko, gdy zaleci lekarz. Zbyt częste mogą powodować wysuszenie skóry.
O jak oliwka. Stosuje się ją, gdy skóra jest sucha. Można jej używać od pierwszych dni życia (np. Johnson&Johnson), gdyż dobrze się rozprowadza i wchłania.
Uwaga! Około 3.–4. tygodnia życia zaczynają coraz lepiej pracować gruczoły łojowe. U niektórych dzieci smarowanie oliwkami może zablokować ujścia porów skóry i gruczołów łojowych, powodując wystąpienie zmian łojotokowych. W takim przypadku oliwek nie wolno używać!
P jak pieluszki jednorazowe. Są praktyczne i wygodne, często wykonane wyłącznie z naturalnych materiałów dobrze chłonących mocz (np. Pampers, Huggies).
Uwaga! Trzeba je zmieniać, gdy dziecko zrobi kupkę, ale nie rzadziej niż co 4–5 godzin! Zbyt długie noszenie wilgotnej pieluszki może spowodować problemy skórne.
Pieluszki tetrowe. Trzeba je często zmieniać, gdy tylko dziecko zrobi kupkę lub siusiu. Jeżeli skóra malca ma kontakt z moczem lub stolcem, łatwo ulega podrażnieniu.
Proszki do prania. Te, które stosujesz do prania ubranek i pieluszek niemowlęcia, powinny być z jak najmniejszą ilością detergentów i wybielaczy, np. Jelp, Lovela.
Uwaga! Bieliznę dziecka pierz w temperaturze co najmniej 60 st. C i nastaw program dwukrotnego płukania! *
*Puder. Stosuj go w przypadku odparzeń (np. Bübchen, Bobini). Łagodzi lekkie stany zapalne. Nakładaj dopiero po osuszeniu skóry na miejsca narażone na podrażnienia, np. okolice pach, pośladków, szyi, pachwiny.
S jak sól fizjologiczna. Przyda się do pielęgnacji oczu (najlepiej to robić przy wieczornej kąpieli). Przemywaj delikatnie wacikiem od zewnętrzej do wewnętrznej strony oka. Do drugiego oczka trzeba użyć nowego wacika.
Szczotka do wŁosów. Powinna być wykonana z delikatnego, miękkiego włosia. Chociaż niemowlę ma zwykle jeszcze bardzo krótkie i rzadkie włoski, warto je szczotkować. Wzmacnia to cebulki, a poza tym poprawia ukrwienie skóry głowy.
Z jak zioła. Do pielęgnacji oczu i buzi dziecka najczęściej używa się rumianku (działa odkażająco) lub szałwi. Niestety, coraz częściej zdarzają się uczulenia na rumianek i inne zioła, dlatego trzeba je stosować bardzo ostrożnie.
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog