LudzieKot dużo miauczy? Ważny sygnał dla właściciela

Kot dużo miauczy? Ważny sygnał dla właściciela

Twój kot zaczął nadmiernie miauczeć? Jedno jest pewne – nie robi tego bez powodu. Pupile zachowują się w ten sposób, gdy chcą coś zakomunikować swojemu właścicielowi. W niektórych przypadkach konieczna może być wizyta u weterynarza.

Co to znaczy, gdy kto dużo miauczy?
Co to znaczy, gdy kto dużo miauczy?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Choć rasy kotów można podzielić na te "ciche" i bardziej "rozgadane", to nadmierna wokalizacja pupila (miauczenie i wydawanie innych dźwięków) każdorazowo powinna zwrócić naszą uwagę i wzmożyć czujność.

Jeśli kot miauczy pod drzwiami, to znaczy, że chce wyjść na zewnątrz. Jeśli miauczy przy swojej misce czy stole, to domaga się jedzenia. Jednak co zrobić w przypadku, gdy zdaje się, że kot zachowuje się tak bez powodu? Wtedy zacznijmy baczniej obserwować pupila, ponieważ chce on coś zakomunikować. Ciągłe miauczenie jest sygnałem, którego nie powinno się bagatelizować.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci

Kot dużo miauczy? Być może się stresuje

W niektórych przypadkach nadmierna wokalizacja wiąże się ze stresem. Być może kot odczuwa go w związku z obecnością w twoim domu gości, dziecka lub innego zwierzęcia? Stres mogą wywoływać także bodźce zewnętrzne, np. burza czy hałas dochodzący z ulicy. Miauczenie jest zatem sygnałem zaburzenia poczucia bezpieczeństwa. Stres, tak samo jak dla ludzi, jest także niebezpieczny dla kota. Ten chroniczny może powodować spadek odporności i liczne choroby.

Wizyta u weterynarza czasem jest niezbędna

Jeśli nie potrafimy zlokalizować ewentualnego źródła stresu, a miauczenie nie ustaje, to warto wybrać się z kotem do weterynarza, gdyż powód może być znacznie poważniejszy i mieć podłoże nie behawioralne, a zdrowotne. Koty potrafią dość dobrze maskować ból, dlatego nadmierna wokalizacja nierzadko jest sygnałem, że dzieje się coś poważnego. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na tarczycę zarówno u młodych, jak i u starszych kotów.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (24)