Kot śpi na tobie? Wiadomo, co za tym stoi

Kot śpi na tobie? Wiadomo, co za tym stoi

Kot śpi na tobie? Daje ci znak
Kot śpi na tobie? Daje ci znak
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
31.12.2023 10:22, aktualizacja: 20.01.2024 14:27

Choć wiele osób uważa, że spanie z kotem może być niebezpieczne, nie ma w tym nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko wcześniej zadbać o zdrowie pupila i regularnie go odrobaczać. Jeżeli twój kot chce z tobą spać, a co więcej - śpi na tobie, możesz uznać to za swój sukces. Chce ci w ten sposób przekazać coś ważnego.

Koty to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Choć są drapieżnikami, a część osób uważa, że mogą przez to stwarzać niebezpieczeństwo dla człowieka, większość z nich zaprzyjaźnia się z ludźmi. Mitem jest także to, że są zwierzętami, które lubią samotność. Koty uwielbiają towarzystwo ludzi. Co więc oznacza sytuacja, kiedy chcą z nami spać?

Kot chce z tobą spać? Daje ci znak

Koty śpią średnio 15-20 godzin dziennie. Do snu wybierają sobie najróżniejsze miejsca, w tym także samego człowieka. Jeżeli twój kot chce z tobą spać lub śpi na tobie, możesz być więc z siebie dumny/a. Oznacza to, że czuje się przy tobie bezpiecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koty jako drapieżniki cały czas wypatrują zagrożenia. Kiedy chcą odpocząć, szukają najbezpieczniejszego do siebie miejsca. W domu możesz być to właśnie ty. Jeżeli twój kot śpi na tobie - w nogach, na kolanach czy na brzuchu, jesteś dla niego osobą tak bliską jak matka. We wczesnym etapie życia to ona jest dla niego źródłem bezpieczeństwa. W kolejnych, kiedy nie może być już przy nim, staje się nim opiekun.

Kot śpi na moim brzuchu - co to oznacza?

Na brzuchu, na głowie, na kolanach bądź w nogach. Śpiąc na człowieku, koty wybierają sobie zazwyczaj któreś z tych czterech miejsc. Każde z nich może oznaczać coś innego.

  1. Kot śpi na moim brzuchu - czuje się z tobą komfortowo i chce być blisko ciebie. W okresie dorastania kocięta często układają się do snu blisko swoich braci i sióstr, z którymi czują się bezpiecznie. Rytmiczny oddech i bicie serca pomagają im zasnąć.
  2. Kot śpi na mojej głowie - pozwala mu to być najbliżej ciebie. Głowa najmniej porusza się w trakcie snu, co jest dla niego dodatkowym komfortem. Ważna w tym przypadku jest także bliskość oczu. Kot może wymieniać z tobą spojrzenia i się komunikować. No chyba że oboje śpicie.
  3. Kot śpi na kolanach/w nogach - choć nie ma na to jeszcze konkretnych badań, uważa się, że jest to sposób na bezpieczny odpoczynek kota. Zwierzę może chcieć przez to przekazać ci, że potrzebuje nieco więcej uwagi i pieszczot.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta