Fitness"Krecie" społeczeństwo

"Krecie" społeczeństwo

Problemy ze wzrokiem ma ponad połowa Polaków - blisko 60% osób od 16 roku życia wymaga korekcji wzroku. Dane te dotyczą tylko zdiagnozowanych wad wzroku.

17.03.2006 | aktual.: 17.03.2006 12:21

Coraz gorzej widzimy

Problemy ze wzrokiem ma ponad połowa Polaków - blisko 60% osób od 16 roku życia wymaga korekcji wzroku. Dane te dotyczą tylko zdiagnozowanych wad wzroku.

Można tylko spekulować, jak duża jest grupa pacjentów nieświadomych swoich problemów okulistycznych. Bagatelizowanie powszechności występowania nabytych wad wzroku dotyczy przede wszystkim dzieci i młodzieży oraz aktywnych zawodowo młodych ludzi. Powoli stajemy się społeczeństwem słabowidzącym.

Choroba cywilizacyjna
Polacy wciąż łączą wady wzroku z chorobami wieku starczego lub ich przyczyn szukają w wadach wrodzonych. To tylko połowiczna prawda. Wraz z postępem cywilizacyjnym zaczęły pojawiać się problemy. W "nowoczesnym" świecie człowiek miał zmienić swój "punkt widzenia". Dziś, godzinami wpatrujemy się w ekran telewizora, monitor komputera, czytamy gęsto drukowane magazyny, funkcjonujemy przy sztucznym oświetleniu. Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym: obserwujemy rzeczy i uczymy się świata "z bliskiej odległości". Dla oczu to nienaturalny, ciągły lecz konieczny wysiłek. Ceną jest pogorszenie wzroku.

Właściwe wyjście - prawidłowa korekcja
Koniecznością jest właściwa edukacja, profilaktyka i korekcja wad wzroku. Każda wada wzroku wymaga korekcji. Zalecona stała lub okresowa korekcja wady "nie rozleniwia oka", nie pogłębia wady i nie pogarsza wzroku. Jako metodę korekcji wzroku Polacy najczęściej wybierają okulary. Równie często rezygnują z leczenia, ponieważ nie chcą ich nosić. Dotyczy to głównie dzieci i młodzieży, u których racjonalne przesłanki leczenia przegrywają z komfortem "normalnego funkcjonowania" i względami estetycznymi. "Okularnicy" skazani są na ograniczenia będące konsekwencją noszenia okularów, dyskomfort psychiczny i fizyczny. Alternatywą okularów są soczewki kontaktowe. Soczewki kontra okulary
Soczewki kontaktowe zakłada się bezpośrednio na rogówkę, dlatego ich moc jest równa wartości wady wzroku. Soczewki okularowe są ustawione w określonej odległości od oka, co wpływa na wartość mocy potrzebnej do skorygowania wady. Dlatego, osoby krótkowzroczne potrzebują soczewek kontaktowych o mniejszej mocy niż okulary, a dalekowzroczne - soczewek kontaktowych o większej niż okulary mocy. Bezpośrednio nałożona na rogówkę soczewka kontaktowa unosi się w warstwie płynu łzowego. Porusza się więc wraz z okiem, dopasowując się do kąta widzenia.Nie ogranicza więc pola widzenia i kąta ostrego widzenia. Dzięki temu widziany obraz jest nie tylko wyraźny, ale również nie zniekształcony.

To nie kosmetyka
Wiele osób nadal uważa, że okulary lepiej i szybciej korygują wady wzroku niż soczewki kontaktowe. Te zaś, małe i niepozorne, postrzegane są jako "kosmetyk na oko", który owszem zapewnia wygodę noszenia, ale z leczeniem to "tak do końca nie wiadomo". Tymczasem soczewki nie tylko korygują wady wzroku tak samo jak okulary, ale również korygują te wady, których nie da się leczyć okularami. Tak jest z bardzo silną krótkowzrocznością, nadwzrocznością i dużym astygmatyzmem.

Na oko soczewka - nie "szkło"
Współczesne soczewki kontaktowe wykonane są z delikatnego materiału łatwo przepuszczającego tlen, dzięki czemu komórki rogówki mogą prawidłowo oddychać. Najpopularniejsze są soczewki miękkie tzw. hydrożelowe konstrukcją przypominające gąbkę, z dużą zawartością wody, które łatwiej przylegają do oka i nie wywołują podrażnień gałki. Właściwego doboru soczewek kontaktowych powinien dokonać lekarz okulista. Ważna jest również stała opieka okulistyczna - regularne wizyty u lekarza i badania kontrolne. Nosząc soczewki kontaktowe należy przestrzegać zasad ich pielęgnacji, regularnie je czyszcząc i dezynfekując w specjalnym płynie. Soczewka kontaktowa leży bezpośrednio na żywej, bardzo wrażliwej tkance, dlatego nie można dopuścić do zaniedbań pielęgnacyjnych, które mogą spowodować uszkodzenie rogówki. Soczewki kontaktowe może stosować prawie każdy. Najważniejszymi przeciwwskazaniami są nadczynność tarczycy, cukrzyca i alergie. Kobiety w okresie menopauzy i stosujące doustną antykoncepcję hormonalną decyzję o noszeniu
soczewek powinny skonsultować z lekarzem ginekologiem.

Tekst opracowany na podstawie materiałów prasowych "Koalicji na rzecz soczewek kontaktowych".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)