Trwa ładowanie...
d5dn3ou

Kręgozmyk - czym jest? Objawy i leczenie

Kręgozmyk jest zmianą w kręgosłupie, która może powodować dokuczliwy ból, obniżać sprawność naszego ciała i narażać nas na poważny dyskomfort. Czym się charakteryzuje i jak go leczyć? Jakie są objawy kręgozmyku?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa, które znacznie utrudnia codzienne życie.
Kręgozmyk to schorzenie kręgosłupa, które znacznie utrudnia codzienne życie. (Shutterstock.com)
d5dn3ou

Czym jest kręgozmyk?

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które charakteryzuje przemieszczanie się kręgu wraz z odcinkiem wyżej położonych kręgów ku przodowi. Oznacza to, że kręg znajdujący się wyżej ulega przesunięciu do przodu względem kolejnego, położonego pod nim. W praktyce kręgozmyk powoduje, że struktura kręgów jest niestabilna, przez co następuje spadek sprawności fizycznej osoby cierpiącej na tę przypadłość.

W praktyce kręgozmyk możemy podzielić na cztery stopnie natężenia, które klasyfikowane są według skali Meyerdinga:

  • stopień I obejmuje przesunięcie kręgu o mniej niż 25 proc.,
  • stopień II od 25 do 50 proc.,
  • stopień III od 51 do 75 proc.,
  • stopień IV, w którym przesunięcie wynosi więcej niż 7 proc..
d5dn3ou

Istnieje też całkowita spondylolisteza, która oznacza utratę styczności kręgów, więc tym samym także brak stabilności kręgosłupa.

Jakie są objawy kręgozmyku?

Kręgozmyk może mieć różne objawy w zależności od częstotliwości jego występowania oraz stopnia zmian patologicznych, które występują w kręgosłupie. Mimo różnego natężenia objawów kręgozmyk jest stosunkowo prosty do rozpoznania, jednak, podobnie jak wiele innych chorób, może się on objawiać na różnym etapie zaawansowania. Oczywiście im szybciej zwyrodnienie da o sobie znać, tym lepiej dla nas, bowiem pozwoli to na szybszą diagnozę i sprawne przeprowadzenie leczenia.

Objawy kręgozmyku możemy podzielić na dwa rodzaje: o charakterze korzeniowym oraz miejscowym. Charakter korzeniowy kręgozmyku przebiega zazwyczaj wzdluż kończyn dolnych i daje to sygnał, że doszło do ucisku na korzeniu nerwowym. Sygnałami o objawach zwyrodnienia kręgosłupa mogą być również dokuczliwy ból, zmiany w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz przeczulica miejscowa, czyli pojawiające się zaburzenia czucia. W przypadku wystąpienia danych objawów należy pilnie zgłosić się do lekarza.

d5dn3ou

Kręgozmyk - leczenie

Kręgozmyk jest niewątpliwie dokuczliwą dolegliwością, dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć jego objawów i jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą. W przypadku kręgozmyku o lekkim stopniu zaawansowania lekarz kontroluje przebieg choroby i jeśli zwyrodnienie nie postępuje, to najczęstszym rozwiązaniem jest unieruchomienie pacjenta i tymczasowe podawanie środków uśmierzających ból.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów i ból wciąż się nasila, wtedy konieczna może być operacja, której zadaniem będzie ustabilizowanie kręgosłupa i jego odpowiednie nastawienie. To jednak nie koniec, bowiem powrót do zdrowia wymagać będzie także rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Rehabilitacja po kręgozmyku powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta, który w wyniku wykonywanych ćwiczeń może jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

d5dn3ou

Podziel się opinią

Share
d5dn3ou
d5dn3ou