FitnessKręgozmyk - czym jest? Objawy i leczenie

Kręgozmyk - czym jest? Objawy i leczenie

Kręgozmyk jest zmianą w kręgosłupie, która może powodować dokuczliwy ból, obniżać sprawność naszego ciała i narażać nas na poważny dyskomfort. Czym się charakteryzuje i jak go leczyć? Jakie są objawy kręgozmyku?

Kręgozmyk - czym jest? Objawy i leczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

11.10.2018 | aktual.: 19.11.2018 13:54

Czym jest kręgozmyk?

Kręgozmyk jest to schorzenie kręgosłupa, które charakteryzuje przemieszczanie się kręgu wraz z odcinkiem wyżej położonych kręgów ku przodowi. Oznacza to, że kręg znajdujący się wyżej ulega przesunięciu do przodu względem kolejnego, położonego pod nim. W praktyce kręgozmyk powoduje, że struktura kręgów jest niestabilna, przez co następuje spadek sprawności fizycznej osoby cierpiącej na tę przypadłość.

W praktyce kręgozmyk możemy podzielić na cztery stopnie natężenia, które klasyfikowane są według skali Meyerdinga:

  • stopień I obejmuje przesunięcie kręgu o mniej niż 25 proc.,
  • stopień II od 25 do 50 proc.,
  • stopień III od 51 do 75 proc.,
  • stopień IV, w którym przesunięcie wynosi więcej niż 7 proc..

Istnieje też całkowita spondylolisteza, która oznacza utratę styczności kręgów, więc tym samym także brak stabilności kręgosłupa.

Jakie są objawy kręgozmyku?

Kręgozmyk może mieć różne objawy w zależności od częstotliwości jego występowania oraz stopnia zmian patologicznych, które występują w kręgosłupie. Mimo różnego natężenia objawów kręgozmyk jest stosunkowo prosty do rozpoznania, jednak, podobnie jak wiele innych chorób, może się on objawiać na różnym etapie zaawansowania. Oczywiście im szybciej zwyrodnienie da o sobie znać, tym lepiej dla nas, bowiem pozwoli to na szybszą diagnozę i sprawne przeprowadzenie leczenia.

Objawy kręgozmyku możemy podzielić na dwa rodzaje: o charakterze korzeniowym oraz miejscowym. Charakter korzeniowy kręgozmyku przebiega zazwyczaj wzdluż kończyn dolnych i daje to sygnał, że doszło do ucisku na korzeniu nerwowym. Sygnałami o objawach zwyrodnienia kręgosłupa mogą być również dokuczliwy ból, zmiany w okolicy lędźwiowo-krzyżowej oraz przeczulica miejscowa, czyli pojawiające się zaburzenia czucia. W przypadku wystąpienia danych objawów należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Kręgozmyk - leczenie

Kręgozmyk jest niewątpliwie dokuczliwą dolegliwością, dlatego ważne jest, aby nie lekceważyć jego objawów i jak najszybciej skontaktować się z profesjonalistą. W przypadku kręgozmyku o lekkim stopniu zaawansowania lekarz kontroluje przebieg choroby i jeśli zwyrodnienie nie postępuje, to najczęstszym rozwiązaniem jest unieruchomienie pacjenta i tymczasowe podawanie środków uśmierzających ból.

Jeśli leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów i ból wciąż się nasila, wtedy konieczna może być operacja, której zadaniem będzie ustabilizowanie kręgosłupa i jego odpowiednie nastawienie. To jednak nie koniec, bowiem powrót do zdrowia wymagać będzie także rehabilitacji pod okiem fizjoterapeuty. Rehabilitacja po kręgozmyku powinna być dostosowana indywidualnie do pacjenta, który w wyniku wykonywanych ćwiczeń może jak najszybciej wrócić do pełni zdrowia.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)