Krosty na głowie – czym są i jak sobie z nimi radzić?
08.06.2018 14:47, aktual.: 02.07.2018 15:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Krosty na głowie, pryszcze, swędzące plamy to wstydliwy problem, z którym boryka się wiele, szczególnie młodych, osób. Czym są te swędzące, ropne wypryski i jak z nimi walczyć? Trądzik, zmiany skórne, uczulenia, a nawet choroby skórne – łuszczyca, grzybica – wszystkie te schorzenia można wyleczyć. Bez obaw zatem warto wybrać się do swojego lekarza dermatologa.
Czym są pojawiające się na skórze głowy ropne krosty?
Nie ma jednej przyczyny, przez którą na naszej skórze głowy pojawić się mogą uporczywe, swędzące i ropne krosty. Wszystko zależy od wieku, sposobu dbania o skórę głowy, a także od przestrzegania podstawowych zasad higieny. Występujące na głowie krosty mogą być bowiem zarówno młodzieńczym trądzikiem, jak i poważną chorobą skóry. Wszystkim problemom towarzyszyć może swędzenie skóry głowy, nadmierne wypadanie włosów, ich przetłuszczanie, a także poważne osłabienie. Pod czujnym okiem specjalisty, można zwalczyć wszystkie te dolegliwości i cieszyć się zdrową i czystą skórą skalpu.
Krosty na głowie - przyczyny
Do najczęstszych przyczyn powstania krostek na głowie należą:
- zapalenie mieszków włosowych;
- zakażenie wirusowe lub grzybicze;
- nieleczone zaczerwienienia skóry głowy;
- nieprzestrzeganie podstawowych zasad higieny osobistej;
- obniżona odporność organizmu, zła dieta, stres;
- zadrapania;
- źle dobrane kosmetyki;
- zaburzenia hormonalne.
Walkę z krostami na skórze głowy warto podjąć tak szybko, jak tylko problem się pojawi. Odpowiednia profilaktyka pomoże w zapobieganiu, a sprawne leczenie szybko wybawi nas od problemu.
Ropne krosty na głowie – trądzik młodzieńczy
Pojawiające się w młodym wieku ropne pryszcze we włosach to nic innego jak rodzaj trądziku. Skóra głowy nie różni się niczym od skóry na pozostałych częściach ciała i jest tak samo podatna na jego występowanie. W okresie dojrzewania problem wzmożonej aktywności gruczołów łojowych i zaburzeń hormonalnych powoduje częstsze pojawianie się ropnych krost na skórze głowy. Często towarzyszy im nadmierne przetłuszczanie się włosów oraz mogą wywoływać swędzenie. Walka z młodzieńczymi krostami na głowie wygląda tak samo, jak walka z trądzikiem na twarzy, rękach czy barku. Stosowanie odpowiednich kosmetyków, higiena, maści pomogą w walce z problemem i przywróceniem naturalnego, zdrowego wyglądu skóry. Gdy problem jest uciążliwy, krosty ropne pojawiają się często i jest ich dużo, warto skonsultować się z lekarzem.
Krosty we włosach u dorosłych
Problem swędzących krost na głowie może się pojawić również u osób dorosłych. Niezdrowy tryb życia, zła dieta, stres, niewłaściwa higiena, a także problemy hormonalne mogą przyczynić się do wystąpienia pryszczy we włosach. Nie należy ich wyciskać ani rozdrapywać. Wystarczą kosmetyki oczyszczające.
Pryszcze na głowie – objawy poważnych chorób skóry
Choć swędzące krosty we włosach nie są bardzo poważnym problemem, mogą być jego objawem. Wiele chorób skóry objawia się w taki właśnie sposób – na skórze narastają „łuski”, pojawiają się plamy, pryszcze, którym towarzyszy swędzenie i wypadanie włosów. Te czynniki mogą wskazywać na łuszczycę albo grzybicę. Choć choroby te są zazwyczaj genetyczne, ryzyko zachorowania zwiększa się, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad higieny (wycieramy głowę cudzym ręcznikiem), nie zwracamy uwagi na zadrapania i uszkodzenia skóry głowy, lekceważymy powstałe nagle zaczerwienienia. Grzybicze choroby skóry, wywołane przez bakterie, cechuje głównie łupież pstry. Po wizycie u lekarza, wybieramy się do apteki po maści, kremy, szampony antybakteryjne. W zaawansowanym stadium choroby, konieczna może być również terapia antybiotykami.