Trwa ładowanie...

Jak nawilżyć skórę głowy? Sprawdź, jak dbać o skalp

Skóra głowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji i regeneracji. Jej dobra kondycja wpływa na wygląd włosów, a także na trwałość i jakość fryzur. To właśnie na skalpie znajdują się cebulki, które, odżywione i zadbane, warunkują jakość włosów.

Jak nawilżyć skórę głowy? Sprawdź, jak dbać o skalpŹródło: 123RF
d2ad33n
d2ad33n

Pielęgnacja skóry głowy

Właściwa pielęgnacja skalpu sprawia, że rosnące włosy są silne, grube, mają mniejszą skłonność do wypadania i łamliwości. Z kolei brak odpowiednich działań może doprowadzić do występowania łupieżu oraz zwiększonego przetłuszczania się włosów. Choć każdy skalp jest inny i wymaga odmiennej pielęgnacji, jest kilka zasad, których zawsze warto przestrzegać. Podstawowe elementy regeneracji włosów możemy wykonać samodzielnie w domu.

  • Mycie włosów – czynność należy wykonywać tak często, jak będzie to konieczne. Przetłuszczające się włosy można myć codziennie, natomiast suche – nawet co kilka dni.
  • Masaż, wcierki, olejowanie – stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków (bez alkoholu, mocno wysuszających substancji) zapobiega nie tylko wypadaniu włosów i powstaniu łupieżu, ale też dobrze wpływa na cebulki, a tym samym na właściwą kondycję włosów i skóry głowy.
  • Peeling skóry głowy – wykonywany zaledwie 2-3 razy w miesiącu, poprawia krążenie krwi, stymuluje wzrost włosów i eliminuje nadmierne ich wypadanie.
  • Bezpieczna stylizacja włosów – przy układaniu fryzur i myciu włosów lepiej zrezygnować z wysokich temperatur. Dodatkowo, chemiczne farbowanie warto zastąpić henną, a mocno spięte koki luźnymi warkoczami (to wszystko ma znaczący wpływ na kondycję włosów i cebulek).
  • Szczotkowanie – ono również ma wpływ na kondycję skóry głowy. Dobór odpowiedniej szczotki oraz delikatne rozczesywanie kołtunów nie naruszy cebulek i zmniejszy łamliwość włosów.
  • Dieta i suplementy – odpowiednie odżywianie się, dostarczanie witamin i minerałów do organizmu pozwala odpowiednio nawilżyć skalp.

Jak dbać o suchą i wrażliwą skórę głowy?

Nawilżenie skóry głowy to podstawa pielęgnacji skalpu. Trzeba jednak pamiętać, by stosowane produkty kosmetyczne pozbawione były alkoholu oraz silnych substancji zapachowych i konserwantów. Zbyt duże ich natężenie może spowodować, że skóra głowy będzie jeszcze bardziej przesuszona i podatna na łupież. Przy wyborze środków pielęgnacyjnych do nawilżenia skóry głowy warto sprawdzić czy w składzie mają nawilżające oleje, aloes, pantenol, czyli wszystkie łagodzące podrażnienia składniki pochodzenie roślinnego. W celu nawilżenia skóry głowy śmiało można stosować też wcierki i olejowanie (idealny do tego będzie nawet czysty olejek kokosowy)
. W przypadku suchej i wrażliwej skóry należy bacznie przyglądać się jej kondycji. Jeśli prowadzone działania regeneracyjne nie przyniosą efektu albo zwiększą problemy, trzeba niezwłocznie skonsultować się z lekarzem i odstawić stosowane kosmetyki.

Pielęgnacja skalpu i przetłuszczających się włosów

Problem przetłuszczających się włosów związany jest z nadmiernym wydzielaniem sebum i łoju. By kontrolować ten nieprzyjemny problem skóry głowy, należy stosować delikatną pielęgnację. Delikatną, czyli pozbawioną silnie wysuszających odżywek (paradoksalnie mogą one zwiększyć wydzielanie się sebum). By zregenerować skórę skalpu, warto na zamianę stosować mocne i łagodne szampony, rzadko również stosować masaż głowy. W przypadku maseczek, masek i odżywek w kremie powinno się je stosować jedynie na długość włosów. Produkty do pielęgnacji i nawilżania skóry głowy powinny zawierać algi, glinki i naturalne zioła.

Efekty nawilżania skóry głowy

Odpowiednia pielęgnacja skalpu pozwoli wyeliminować najczęstsze i najbardziej uciążliwe problemy. Włosy będą lekkie i uniesione u nasady, skóra pozbawiona podrażnień, krost oraz zaczerwienionych miejsc. Zmniejszy się także ryzyko występowania łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry głowy.

d2ad33n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ad33n