Blisko ludziKrzysztof Respondek o sytuacji na Śląsku. "Dla mnie to jest zamach na nasze górnictwo, który w naszym regionie wyczuwamy od dawna"

Krzysztof Respondek o sytuacji na Śląsku. "Dla mnie to jest zamach na nasze górnictwo, który w naszym regionie wyczuwamy od dawna"

Krzysztof Respondek jako rodowity mieszkaniec Śląska często zabiera głos w sprawach dotyczących jego regionu. Jakiś czas temu mówił o koronowirusie, teraz o zamykaniu kopalń. Kabareciarz nie przebiera w słowach i mówi wprost, że się na to nie zgadza.

Krzysztof Respondek o zamykaniu kopalń
Krzysztof Respondek o zamykaniu kopalń
Źródło zdjęć: © ONS

29.07.2020 19:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Odchodzenie Polski od węgla energetycznego to temat, który często przewijał się na debatach wyborczych. Niedawno w mediach pojawiła się jednak informacja, że kilka kopalni ma zostać zamkniętych, oraz że została wyznaczona data, kiedy ma skończyć się wydobywanie węgla.

Krzysztof Respondek o zamykaniu polskich kopalń

Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych zaprzeczył tym doniesieniom i zdementował pomówienia, jednak to nie uspokoiło górników. Głos w tej sprawie zabrał Krzysztof Respondek kabareciarz, który swoją popularność wykorzystuje, by mówić głośno o sprawach Ślązaków.

"Odpowiem na to pytanie emocjonalnie jako mieszkaniec Śląska. Dla mnie to jest zamach na nasze górnictwo, który w naszym regionie wyczuwamy od dawna. Dzisiaj te kopalnie, jutro następne. Polityka i tyle. Winne są wszystkie rządy po kolei. Podejrzane ustawy, nieinwestowanie wystarczających środków w rodzime górnictwo, obwarowywanie go dodatkowymi podatkami; wszystko to doprowadziło do tego, że polski węgiel jest droższy niż kolumbijski, rosyjski, ukraiński. Czy to nie absurd? Opinii publicznej wmawia się, że węgiel jest niepotrzebny i trujący. Oczywiście ten nasz, bo rosyjski już nie. Gospodarka, nie tylko polska, na razie będzie na nim bazować. Dlaczego więc mamy go sprowadzać, a nie wydobywać u siebie? Zamknąć kopalnie jest bardzo łatwo, ale ponowne uruchomienie jest raczej niemożliwe. Tutaj ciągle mnóstwo firm bazuje na przemyśle górniczym i z niego żyje, chociaż bezpośrednio nie pracuje w kopalni. Odnoszę wrażenie, że my Ślązacy często ufaliśmy fałszywym prorokom, którzy wyprowadzali nas na manowce. Przepraszam, ale ostrzegałem, że wypowiedź będzie emocjonalna" – ogłosił w rozmowie z "Plejadą".

Komentarze (142)