Blisko ludziKsiądz wywiesił ogłoszenie w ICZMP. Namawia do różańca za "grzech aborcji"

Ksiądz wywiesił ogłoszenie w ICZMP. Namawia do różańca za "grzech aborcji"

Ksiądz wywiesił ogłoszenie w ICZMP. Namawia do różańca za "grzech aborcji"
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta
Karolina Błaszkiewicz
17.12.2018 13:56, aktualizacja: 17.12.2018 14:30

"W każdą niedzielę Adwentu o godz. 20 różaniec wynagradzający za grzech aborcji oraz w intencji dusz w czyśćcu cierpiących" – takie ogłoszenie pojawiło się w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. I wywołało poruszenie w internecie. Szpital reaguje.

Zdjęcie ogłoszenia można oglądać w grupie Dziewuchy Dziewuchom na Facebooku. Wstawiła je jedna z członkiń grupy. W rozmowie z WP Kobieta powiedziała, że jego autorką jest jej przyjaciółka, która przebywa tam z swoim synem. Ogłoszenie szybko zaczęło żyć własnym życiem, pojawiły się pod nim dziesiątki komentarzy.

"Szczerze mówiąc, ja bym to zerwała i tyle", "To obrzydliwe. Tego typu ogłoszenia powinny być wewnątrz kaplicy, w gablocie, dla tych którzy są zainteresowani", "I jak to możliwe, że personel medyczny toleruje coś podobnego? Wygląda to na szczęście na dwie niegroźne kartki A4 - pewnie wystarczy odkleić i już. Tylko że to jest walka z wiatrakami" – to tylko parę z wypowiedzi internautek.

Obraz
© Archiwum prywatne

Kaplicą w bloku B Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka opiekuje się ojciec Mariusz z Zakonu Ojców Kamilianów. Udaje nam się z nim skontaktować. W rozmowie przyznaje od razu, że to on wywiesił kartkę z ogłoszeniem. – Niedziela adwentu łączy się typowo z jakimś oczekiwaniem na przyjście Pana Jezusa. Ostatnio kościół prosi o modlitwę za dzieci poczęte, zagrożone grzechem aborcji i ja się w to włączam – odpowiada duchowny, gdy pytamy, dlaczego zaprasza na tego typu modlitwę.

Ojciec Mariusz uważa, że rodzice niepełnosprawnych dzieci "heroicznie poświęcili im swoje życie". – I wspólnie modlimy się, by każda osoba, która życie pocznie, żeby je przyjęła. Nic więcej – mówi spokojnie w rozmowie z WP Kobieta. Podkreśla, że "niczego nie wymyślił" i że realizuje naukę kościoła w zakresie aborcji. – Jestem daleki od angażowania się w politykę – dodaje. – Można modlić się w intencji ofiar katastrofy, naszej czy jakiejś innej, można się modlić w intencji wynagradzającej. Maryja przyjęła życie. Modlę się o godną obronę każdego poczętego życia – zaznacza. Na różaniec do kaplicy przychodzą świeżo upieczone mamy. – Czasem jest 10 osób, czasem jest 20, innym razem 5. To zależy od liczby pacjentek na oddziale – tłumaczy ksiądz.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy rzecznika Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polski w Łodzi. – My nic o tym nie wiedzieliśmy. Dowiedzieliśmy się od państwa – zapewnia nas Adam Czerwiński, rzecznik ICZMP. – Sprawdziłem, rzeczywiście to jest inicjatywa szpitalnego kapelana. Nie było to w żaden sposób z nami uzgodnione. Ponieważ sprawa jest kontrowersyjna, ktoś mógłby poczuć się dotknięty, poprosiliśmy o natychmiastowe tego ściągnięcie ogłoszenia. I tego ogłoszenie nie będzie – podkreśla rzecznik ICZMP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl