FitnessKubeczek czy ekopodpaska?

Kubeczek czy ekopodpaska?

Wydawać by się mogło, że wybór sposobu ochrony podczas menstruacji jest dość ograniczony - jednorazowa podpaska albo tampon. Zwolenniczki tamponów z pewnością zainteresuje silikonowy kubeczek menstruacyjny, a uwagę kobiet przyzwyczajonych do podpasek przyciągną ekologiczne podpaski wielokrotnego użytku.

Kubeczek czy ekopodpaska?

02.11.2010 | aktual.: 03.11.2010 11:25

Wydawać by się mogło, że wybór sposobu ochrony podczas menstruacji jest dość ograniczony - jednorazowa podpaska albo tampon. Zwolenniczki tamponów z pewnością zainteresuje silikonowy kubeczek menstruacyjny, a uwagę kobiet przyzwyczajonych do podpasek przyciągną ekologiczne podpaski wielokrotnego użytku.

Choć kubeczek menstruacyjny ma tak naprawdę już kilkadziesiąt lat, w Polsce dopiero zyskuje popularność. Wykonana z hipoalergicznego silikonu miseczka w kształcie kieliszka z pewnością zasługuje na uwagę. Dostępna jest najczęściej w dwóch rozmiarach - mniejsza stworzona została z myślą o nastolatkach i młodych kobietach, które nie rodziły, natomiast duża przeznaczona jest dla kobiet posiadających dzieci lub o obfitych menstruacjach.

Materiał, z którego wykonany jest kubeczek, nie powoduje alergii, nie podrażnia śluzówki. Co ważne, u kobiet stosujących kubeczek nie stwierdzono jak dotąd przypadków zespołu wstrząsu toksycznego, kojarzonego najczęściej z używaniem tamponów.

Niewątpliwą zaletą jest również cena. Choć kwota około 100 zł za jeden silikonowy kubeczek może się wydawać wysoka, to warto wziąć pod uwagę okres jego przydatności. Producenci zapewniają, że pojemniczek będzie nam służył przez co najmniej 10 lat. Nie trzeba dokonywać szczegółowych obliczeń, aby stwierdzić, że koszt zakupionych w ciągu 10 lat podpasek czy tamponów jest znacznie wyższy.

Przed pierwszym zastosowaniem należy wygotować kubeczek. Zabieg ten przeprowadzamy również po każdej zakończonej menstruacji. Kubeczek przechowujemy w dołączonym do niego bawełnianym woreczku. Odpowiednie umieszczenie miseczki w pochwie może początkowo sprawiać problemy. Ważne jest, aby rozluźnić mięśnie i ścisnąć krawędzie kubeczka, co ułatwi jego wprowadzenie.

Pomocne będzie wcześniejsze zaaplikowanie na boki miseczki lubrykantu na bazie wody. Częstotliwość opróżniania kubeczka należy dostosować do indywidualnych potrzeb, w zależności od obfitości krwawienia. Jak go czyścić? Co kilka godzin wyjmujemy kubeczek, płuczemy pod wodą i zakładamy z powrotem. Nie należy zapomnieć o wcześniejszym, dokładnym umyciu rąk. Kubeczek menstruacyjny najłatwiej nabyć przez Internet. Do wyboru mamy miseczki kilku firm, np. LunaCup, Mooncup, Lunette czy LadyCup.

Ekologiczna podpaska

Od kilku lat na rynku dostępne są podpaski wielokrotnego użytku. Zdecydowaną większość ich zwolenniczek stanowią kobiety żyjące w zgodzie ze środowiskiem. Podpaski są bowiem wykonane z organicznej bawełny, rozkładającej się znacznie szybciej niż materiały, z których wytwarzane są podpaski tradycyjne. Równie ważny jest fakt, że jedna taka ekopodpaska może być używana nawet przez kilka lat.

W pełni naturalny skład sprawia, że podpaski te nie powodują podrażnień ani uczuleń, z łatwością przepuszczają powietrze. Może być to rozwiązanie dla kobiet, które skarżą się na alergie pojawiające się w trakcie stosowania zwykłych podpasek. Ekopodpaska posiada wymienne wkłady oraz zapinane na zatrzask skrzydełka.

Możliwość wielokrotnego stosowania tej samej podpaski stanowi zarówno wadę, jak i zaletę tego produktu. Wiele kobiet z pewnością będzie czuć opór przed zakupem, spowodowany koniecznością prania wkładek. Wadą może wydawać się również cena –-zestaw sześciu podpasek firmy Naya (jedna większa na noc, cztery zwykłe na dzień i jedna w wersji mini) to wydatek około 100-120 zł. Jednak podobnie jak w przypadku kubeczka, inwestycja ta szybko się zwróci.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)