Kulawizna u owczarka niemieckiego

Kulawizna u owczarka niemieckiego

11.03.2008 09:56, aktual.: 11.03.2008 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wczoraj wieczorem 'przegoniłam' trochę mojego psa, pobiegał 5 minut za samochodem. Biegał dość szybko i boję się, że sobie coć naciągnął.

Wczoraj wieczorem 'przegoniłam' trochę mojego psa, pobiegał 5 minut za samochodem. Biegał dość szybko i boję się, że sobie cos naciągnął. Już wieczorem miał problemy z tylnymi nogami, nie może ich wyprostować, bardzo powoli chodzi i cały czas jakby w przykucu. Dziś jest tak samo, choć jak wzięłam go na krótki spacer, to po chwili jakby się troszeczkę rozchodził. Czy to mogą być jedynie, tak "zwane zakwasy"? Czy może naciągnał sobie ścięgna i powinnam udać się do lecznicy? To jest owczarek niemiecki, który ma odpowiednio dużo ruchu. Często zabieram go na rower i biega przez 30-40 minut bez problemu. Co powinnam teraz zrobić?

Niestety nie podała Pani wieku psa. Zakwasy u psa który regularnie biega za rowerem są raczej mało prawdopodobne. Bardziej obawiałbym się o stawy kolanowe i biodrowe. Nawet jeśli te objawy same miną udałbym się do lecznicy, żeby ustalić w trakcie badania czy konieczne są badania dodatkowe np. RTG i czy należy wprowadzić leczenie właściwe, czy może tylko preparaty zawierając glukozaminę i chondroitynę. Owczarki niemieckie jak na duże rasy żyją długo , bo często spotyka się nawet 16 letnie. Ponieważ są to psy zaliczane do ras dużych ,stąd z wiekiem mogą się pojawiać problemy z zapaleniem stawów oraz dość poważne zaburzenia układu nerwowego związane ze zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie. Te ostatnie mogą nawet w konsekwencji doprowadzić do niedowładów i porażeń. Niezależnie od przyczyny warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach w leczeniu psów z takimi problemami:
· odchudzanie czy kontrola wagi ciała
· terapia ruchem – czyli spacery lub jeśli to możliwe pływanie (hydroterapia jeszcze w Polsce raczkuje). Nie jest wskazany silny wysiłek np. bieganie intensywne z innym psem, stymulacja do ruchu piłkami czy patykiem.
· leczenie farmakologiczne uzależnione od przyczyny ustalone z lekarzem weterynarii

Aleksander Korzeniowski
Lecznica dla zwierząt "Cztery łapy"
Łódź

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)