Kup zamiast pelargonii. Latem nie pożałujesz

Kup zamiast pelargonii. Latem nie pożałujesz

Jak dbać o nasturcje? - zdjęcie ilustracyjne
Jak dbać o nasturcje? - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe
12.04.2024 18:03, aktualizacja: 12.04.2024 18:39

Wiosna rozpoczęła się na dobre, a wraz z nią porządki w ogrodach i na balkonach. Co można posadzić w miejscu pelargonii, jeśli mamy ochotę na drobne zmiany? Naszą propozycją są nasturcje.

Cieszą kwiatami o pięknych barwach i nie są skomplikowane w uprawie. Jeżeli w tym roku marzą nam się inne rośliny niż tradycyjne pelargonie, sięgnijmy w sklepie ogrodniczym po podrośnięte krzaczki nasturcji lub jej nasiona.

Nasturcje są niemal bezproblematyczne. Tak je wysiejesz

Nasturcja nie ma za specjalnych wymagań. Nie potrzebuje specjalnej ziemi, nie uschnie, gdy zapomnimy jej podlać, nie wymaga też częstego nawożenia. W zasadzie jedynym koniecznym warunkiem do jej uprawy jest słoneczne stanowisko. Dlatego też z powodzeniem sprawdzi się zarówno w ogrodach, jak i na balkonach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli chcemy, aby nasturcja rosła bezpośrednio na grządce, nasiona wysiewamy dopiero w drugiej połowie maja, aby ziemia była wystarczająco ciepła. W jeden dołek wrzucamy 3 nasionka. Pomiędzy dołkami powinniśmy zachować odstęp 20-30 cm. Nasturcje dość szybko kiełkują i rosną, a po majowym wysiewie już w lipcu powinniśmy mieć kwitnące krzewy.

Jeżeli natomiast zdecydujemy się na nasturcje w doniczkach, możemy ją wysiać już miesiąc wcześniej. Pamiętajmy jedynie o umieszczeniu pojemnika z zasianą nasturcją na stanowisku słonecznym, w pomieszczeniu, gdzie mamy min. 18 stopni powyżej zera. Nie zapominamy też o systematycznym, ale umiarkowanym podlewaniu.

Tego o nasturcji mogłeś nie wiedzieć

Kwiaty nasturcji są jadalne i często stanowią dekoracje wielu posiłków jak np. owsianek czy sałatek. To jednak nie tylko ozdoba, lecz także ciekawe urozmaicenie smaku. Co więcej, owoce nasturcji można zbierać i z powodzeniem marynować. Słyszeliście kiedyś o "polskich kaparach"? Tak, to właśnie zamarynowane owoce tej rośliny. Liście nasturcji również są jadalnie - wprawni kucharze przyrządzają z nich smakowite pesto.

Warto podkreślić, że liście nasturcji mają lekko ostry smak. Można go przyrównać np. do rukoli lub rzodkiewki.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta