Trwa ładowanie...

Kwiaty doniczkowe w sklepach

Kwiaty doniczkowe coraz częściej dostajemy w marketach i innych sklepach wielobranżowych. Królują tutaj storczyki i fikusy, ale nie tylko. Sprawdź, które kwiaty doniczkowe warto wybrać.
Share
Storczyki należą do najpopularniejszych kwiatów doniczkowych
Storczyki należą do najpopularniejszych kwiatów doniczkowychŹródło: Fotolia
d42padt

Kwiaty doniczkowe - storczyki

Storczyki są jedną z najpopularniejszych roślin, obecnych nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i w marketach. Występują w wielu odmianach. Jedną z nich jest orchidea Vanda. Kwiaty te są bardzo dekoracyjne, a przy tym kwitną przez cały rok. Hodując je, warto natomiast uważać, żeby nie uległy zniszczeniu za sprawą szkodników – w szczególności wełnowców. Storczyki, które nie posiadają podłoża, powinny być podlewane codziennie. W gorące letnie dni nawet kilka razy. Można je także zraszać.

Trzeba natomiast pamiętać, żeby nie doprowadzić do zalegania wody w pojemniku. Ziemia musi mieć czas na przeschnięcie pomiędzy podlewaniem. Storczyki wyposażone w podłoże można nawadniać rzadziej – co 4-6 dni. Zimą wystarczy raz na 7 dni. Najlepiej używać wody przefiltrowanej lub destylowanej, gdyż osad z kamienia jest szkodliwy dla roślin. Storczyk lubi ciepło. Dobrze czuje się w temperaturach pomiędzy 24 a 32° w dzień i 16-20° w nocy. Źle znosi przeciągi. Warto o tym pamiętać już przy kupnie kwiatu w zimnych miesiącach. Storczyki przesadza się co dwa lata.

d42padt

Kwiaty doniczkowe – Fikus tępy

Fikus tępy to roślina, która charakteryzuje się korzeniami, splecionymi w warkocz oraz małymi intensywnie zielonymi mięsistymi liśćmi. Gatunek ten osiąga wysokość 50 cm. Lubi miejsca nasłonecznione i półcieniste. Fikus jest łatwy w pielęgnacji. Potrzebuje niewielkich ilości wody dwa razy w tygodniu. Wiosną można zasilić go nawozem wieloskładnikowym. Najlepsze podłoże to żyzna ziemia torfowo-piaskowa.

Hodując fikusa, warto pamiętać, że roślina ta lubi być pozostawiona w spokoju. Szkodliwe jest dla niej przestawianie czy odwracanie doniczki. Czasem może być to konieczne ze względu na przerost korzeni. Jeśli nie mieszczą się w doniczce, fikusa trzeba przesadzić. Roślina jest bardzo dekoracyjna. Można obcinać jej liście zgodnie ze sztuką bonsai.

Kwiaty doniczkowe – hibiskus

Hibiskus lub róża chińska to niezwykle imponujący kwiat. Występuje w wielu barwach: różowej, czerwonej, białej, pomarańczowej, fioletowej, a także w wersjach dwukolorowych. Roślina ma wysokość do 80 cm i charakteryzuje się dużym kielichem. Lubi stanowiska nasłonecznione i półcieniste. Kwitnie od marca do września, ale zdarza się, że poszczególne hibiskusy wytrzymują nawet przez cały rok.

d42padt

Trzeba natomiast pamiętać, że kwiaty te są delikatne. Źle reagują na przeciągi, zmiany miejsca, a nawet dotyk. Te niekorzystne czynniki wpływają na wytracanie kwiatów i pąków. Optymalna temperatura dla hibiskusa to między 20 a 25° C, a zabójcze są dla niego temperatury poniżej 10°.

Kwiaty podlewa się w sposób umiarkowany i regularny, pamiętając aby podłoże miało czas lekko przeschnąć. Róża chińska potrzebuje stałego nawodnienia, ale nie można przesadzić w żadną stronę. Nie powinno się zraszać kielicha. Hibiskus nie lubi przenoszenia. Jest to konieczne tylko, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce.

Kwiaty doniczkowe – amarylis

Kolejnym robiącym wrażenie kwiatem doniczkowym jest amarylis. Osiąga wysokość między 30 a 70 cm i dostępny jest w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Gatunek ten może rosnąć w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy w samym mieszkaniu na parapecie.

d42padt

Kwiat potrzebuje podłoża z suchego torfu albo piasku. Lubi żyzne, próchniczne gleby oraz jasne stanowiska. Amarylis wymaga regularnego umiarkowanego podlewania. Na dworze kwitnie między sierpniem a wrześniem. Zimą poradzi sobie także we wnętrzu. Amarylis zasilać można nawozem z dodatkiem fosforu.

Kwiaty doniczkowe - Nefrolepis

Nefrolepis, czyli popularna paprotka, to kwiat o silnych właściwościach oczyszczających. Doceniony przez NASA, radzi sobie ze szkodliwymi substancjami, takimi jak obecne w rozpuszczalnikach do farb ksyleny czy aldehyd mrówkowy, który jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku (kosmetyków, lakierów przemysłowych, żywic syntetycznych, wosków samochodowych).

Nefrolepis preferuje stanowiska półcieniste oraz stałe nawadnianie. W lecie powinno się go podlewać 2-3 razy tygodniowo, a w zimie raz w tygodniu. Oprócz tego paproć warto zraszać przefiltrowaną lub destylowaną wodą. Rośliny nie można narażać na przeciągi lub gorące suche powietrze – szczególnie w sąsiedztwie urządzeń grzejących. Nefrolepis występuje w różnych odmianach np. Bostoniensis, Plumosa czy Roosveltii.

d42padt

Podziel się opinią

Share
d42padt
d42padt