Kwiaty doniczkowe w sklepach
Kwiaty doniczkowe coraz częściej dostajemy w marketach i innych sklepach wielobranżowych. Królują tutaj storczyki i fikusy, ale nie tylko. Sprawdź, które kwiaty doniczkowe warto wybrać.
02.01.2019 | aktual.: 03.01.2019 13:32
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kwiaty doniczkowe - storczyki
Storczyki są jedną z najpopularniejszych roślin, obecnych nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i w marketach. Występują w wielu odmianach. Jedną z nich jest orchidea Vanda. Kwiaty te są bardzo dekoracyjne, a przy tym kwitną przez cały rok. Hodując je, warto natomiast uważać, żeby nie uległy zniszczeniu za sprawą szkodników – w szczególności wełnowców. Storczyki, które nie posiadają podłoża, powinny być podlewane codziennie. W gorące letnie dni nawet kilka razy. Można je także zraszać.
Trzeba natomiast pamiętać, żeby nie doprowadzić do zalegania wody w pojemniku. Ziemia musi mieć czas na przeschnięcie pomiędzy podlewaniem. Storczyki wyposażone w podłoże można nawadniać rzadziej – co 4-6 dni. Zimą wystarczy raz na 7 dni. Najlepiej używać wody przefiltrowanej lub destylowanej, gdyż osad z kamienia jest szkodliwy dla roślin. Storczyk lubi ciepło. Dobrze czuje się w temperaturach pomiędzy 24 a 32° w dzień i 16-20° w nocy. Źle znosi przeciągi. Warto o tym pamiętać już przy kupnie kwiatu w zimnych miesiącach. Storczyki przesadza się co dwa lata.
Kwiaty doniczkowe – Fikus tępy
Fikus tępy to roślina, która charakteryzuje się korzeniami, splecionymi w warkocz oraz małymi intensywnie zielonymi mięsistymi liśćmi. Gatunek ten osiąga wysokość 50 cm. Lubi miejsca nasłonecznione i półcieniste. Fikus jest łatwy w pielęgnacji. Potrzebuje niewielkich ilości wody dwa razy w tygodniu. Wiosną można zasilić go nawozem wieloskładnikowym. Najlepsze podłoże to żyzna ziemia torfowo-piaskowa.
Hodując fikusa, warto pamiętać, że roślina ta lubi być pozostawiona w spokoju. Szkodliwe jest dla niej przestawianie czy odwracanie doniczki. Czasem może być to konieczne ze względu na przerost korzeni. Jeśli nie mieszczą się w doniczce, fikusa trzeba przesadzić. Roślina jest bardzo dekoracyjna. Można obcinać jej liście zgodnie ze sztuką bonsai.
Kwiaty doniczkowe – hibiskus
Hibiskus lub róża chińska to niezwykle imponujący kwiat. Występuje w wielu barwach: różowej, czerwonej, białej, pomarańczowej, fioletowej, a także w wersjach dwukolorowych. Roślina ma wysokość do 80 cm i charakteryzuje się dużym kielichem. Lubi stanowiska nasłonecznione i półcieniste. Kwitnie od marca do września, ale zdarza się, że poszczególne hibiskusy wytrzymują nawet przez cały rok.
Trzeba natomiast pamiętać, że kwiaty te są delikatne. Źle reagują na przeciągi, zmiany miejsca, a nawet dotyk. Te niekorzystne czynniki wpływają na wytracanie kwiatów i pąków. Optymalna temperatura dla hibiskusa to między 20 a 25° C, a zabójcze są dla niego temperatury poniżej 10°.
Kwiaty podlewa się w sposób umiarkowany i regularny, pamiętając aby podłoże miało czas lekko przeschnąć. Róża chińska potrzebuje stałego nawodnienia, ale nie można przesadzić w żadną stronę. Nie powinno się zraszać kielicha. Hibiskus nie lubi przenoszenia. Jest to konieczne tylko, gdy korzenie nie mieszczą się w doniczce.
Kwiaty doniczkowe – amarylis
Kolejnym robiącym wrażenie kwiatem doniczkowym jest amarylis. Osiąga wysokość między 30 a 70 cm i dostępny jest w kolorze różowym, czerwonym lub białym. Gatunek ten może rosnąć w ogrodzie, na tarasie, balkonie czy w samym mieszkaniu na parapecie.
Kwiat potrzebuje podłoża z suchego torfu albo piasku. Lubi żyzne, próchniczne gleby oraz jasne stanowiska. Amarylis wymaga regularnego umiarkowanego podlewania. Na dworze kwitnie między sierpniem a wrześniem. Zimą poradzi sobie także we wnętrzu. Amarylis zasilać można nawozem z dodatkiem fosforu.
Kwiaty doniczkowe - Nefrolepis
Nefrolepis, czyli popularna paprotka, to kwiat o silnych właściwościach oczyszczających. Doceniony przez NASA, radzi sobie ze szkodliwymi substancjami, takimi jak obecne w rozpuszczalnikach do farb ksyleny czy aldehyd mrówkowy, który jest składnikiem wielu produktów codziennego użytku (kosmetyków, lakierów przemysłowych, żywic syntetycznych, wosków samochodowych).
Nefrolepis preferuje stanowiska półcieniste oraz stałe nawadnianie. W lecie powinno się go podlewać 2-3 razy tygodniowo, a w zimie raz w tygodniu. Oprócz tego paproć warto zraszać przefiltrowaną lub destylowaną wodą. Rośliny nie można narażać na przeciągi lub gorące suche powietrze – szczególnie w sąsiedztwie urządzeń grzejących. Nefrolepis występuje w różnych odmianach np. Bostoniensis, Plumosa czy Roosveltii.