Sposób leśniczego na kleszcze. Skuteczniejszego nie znajdziesz

Sposób leśniczego na kleszcze. Skuteczniejszego nie znajdziesz

Lasy Państwowe ostrzegają przed atakiem kleszczy
Lasy Państwowe ostrzegają przed atakiem kleszczy
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ladislav Kubes
19.03.2023 13:55, aktualizacja: 19.03.2023 14:51

Wraz z nadejściem cieplejszych dni uaktywniły się kleszcze. Lasy Państwowe postanowiły przypomnieć w swoich social-mediach, jak się skutecznie przed nimi chronić. Okazuje się, że trzeba pamiętać o kilku podstawowych czynnościach.

Wiosna to czas, gdy kleszcze ponownie zaczynają atakować. Niestety nie każdy wie, jak się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Stworzenia te wbrew pozorom atakują nie tylko w lasach, ale także w ogrodach. Rozprawiamy się z mitami na ich temat.

Kleszcze atakują

Na oficjalnym profilu na Facebooku Lasów Państwowych pojawił się nowy filmik. Na nagraniu możemy dostrzec kleszcza, który porusza się po spodniach. Przy okazji organizacja zdradza, jak się ochronić przed tymi pajęczakami.

Warto wiedzieć, gdzie kleszcze atakują. Okazuje się, że można je spotkać nie tylko w lasach, ale wszędzie tam, gdzie są wysokie trawy, drzewa, a nawet krzaki. Nie każdy też wie, że te pajęczaki mogą ukrywać się także w piwnicach, ponieważ lubią wilgotne i ciemne otoczenie. W społeczeństwie funkcjonuje mit, że kleszcze unikają osób, które noszą ciemne ubrania. Lasy Państwowe przekonują, że jednak nie jest to prawda.

Istnieją jednak sposoby, by się przed nimi uchronić. Warto nosić długie spodnie i buty z wysokimi cholewkami. Dodatkowo po każdym spacerze dokładnie oglądajmy swoje ciało oraz odzież. Kleszcze najczęściej atakują ciepłe i cienkie miejsca na skórze, dlatego warto przyjrzeć się zagłębieniu pod kolanem, za uszami, a także pachwinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy każdy kleszcze przenosi boreliozę?

Kleszcz żywi się ludzką i zwierzęcą krwią. Niestety jego ukąszenie może doprowadzić nawet do śmierci. Do trzech tygodni po ugryzieniu tego pajęczaka może pojawić się zaczerwienie wokół miejsca, gdzie był przyczepiony. Jeśli dostrzeżemy, że nieprzyjaciel jest na naszej skórze, należy niezwłocznie i ostrożnie go usunąć uważając przy tym, żeby nie ścisnąć jego ciała.

Jak podają Lasy Państwowe, ok. 30 proc. kleszczy w Polsce jest nosicielami boreliozy. To oznacza, że nie każde ugryzienie może doprowadzić do zarażenia się tą groźną chorobą. Niestety nie ma szczepionki, która mogłaby uchronić nas przed zarażeniem boreliozą.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (121)
Zobacz także