Wrzuć pod lawendę. Tygodniami będzie uginać się od kwiatów
Lawenda to nie tylko piękna roślina ozdobna, ale także cenny składnik wielu preparatów kosmetycznych i leczniczych. Dzięki kilku prostym trikom możesz sprawić, że twoja roślina zakwitnie obficie i na długo. Oto sprawdzone sposoby na zdrową i pełną kwiatów lawendę.
26.06.2024 | aktual.: 15.07.2024 13:05
Przygotowanie gleby do uprawy lawendy
Aby lawenda kwitła obficie, podstawowym krokiem jest właściwe przygotowanie gleby. Lawenda najlepiej rośnie w glebie przepuszczalnej, o zasadowym odczynie. Dodatek piasku czy żwiru do podłoża poprawi drenaż, co zapobiegnie gniciu korzeni.
Optymalne warunki oświetleniowe dla lawendy
Lawenda uwielbia słońce. Aby zapewnić jej najlepsze warunki wzrostu i kwitnienia, posadź ją w miejscu dobrze nasłonecznionym. Minimum 6 godzin dziennego światła słonecznego to podstawa. W takich warunkach lawenda odwdzięczy się obfitym kwitnieniem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Triki na obfite kwitnienie lawendy
Jeśli chcesz, by fioletowe kwiaty obficie pokryły twój ogród lub balkon, koniecznie wykorzystaj ten naturalny nawóz. Aby go wykonać będą potrzebne skorupki od jajek, które wystarczy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby, a następnie zalać je wodą i odstawić na kilka dni. Gotową mieszanką możesz podlać lawendę.
Innym nawozem, który świetnie się sprawdzi przy uprawie lawendy, jest ten na bazie drożdży. 50 g drożdży zalej 5 litrami ciepłej wody. Już po godzinie możesz użyć mikstury. Ważne, aby wcześniej rozcieńczyć ją w stosunku 1:10.
Czy wiesz, że banany również pomogą ci w zaopiekowaniu się lawendą i pobudzeniu kwitnienia? Owoce wystarczy zalać wodę i odstawić na dobę. Gotowy nawóz trzeba rozcieńczyć w stosunku 1:10, a następnie podlać kwiaty. Banany są bogatym źródłem m.in. białka i potasu.
Oprócz nawozów warto pamiętać o regularnym przycinaniu. To jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, które należy wykonywać regularnie, aby utrzymać zdrowie rośliny i stymulować ich kwitnienie. Najlepszym czasem na przycinanie lawendy jest wczesna wiosna lub późne lato, po zakończeniu kwitnienia. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów pozwoli roślinie skierować energię na rozwój nowych pąków.
Unikanie nadmiernego nawożenia
Chociaż nawożenie jest korzystne dla wielu roślin, lawenda jest wyjątkiem. Nadmierne nawożenie, zwłaszcza nawozami azotowymi, może prowadzić do bujnego wzrostu liści kosztem kwiatów. Wystarczy zastosować niewielką ilość nawozu organicznego na początku sezonu wegetacyjnego. Z tego powodu zaleca się stosowanie nawożenia organicznego tylko raz w roku, najlepiej na wiosnę.
Zobacz także
Jak wybrać sadzonkę lawendy?
Kiedy wybierasz lawendę na balkon warto zwrócić uwagę na sadzonkę, którą kupisz. Przede wszystkim roślina powinna mieć wybarwione pąki kwiatowe i kilka już rozwiniętych kwiatów. Gleba w sadzonce musi być wilgotna, liście nie mogą być suche. Warto też zwrócić, czy sadzonka nie ma szarej pleśni. Jeśli taki osad pojawił się, pod żadnym pozorem nie kupuj takiego kwiatka. I na koniec - oczywiste - ale nie zawsze każdy sprawdza - przejrzyj liście i łodygi, czy nie ma na nich żadnych szkodników.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl