Leczniczy wpływ lasu
Lasy mogą redukować stres, poprawiać nastrój, zmniejszać złość i agresję, a nawet zwiększyć poczucie szczęścia. Wizyta w lesie może również wzmocnić układ immunologiczny przez zwiększenie aktywności i liczbę komórek NK, tzw. naturalnych zabójców, które niszczą komórki rakowe - informuje EurekAlert.
02.08.2010 15:24
Lasy mogą redukować stres, poprawiać nastrój, zmniejszać złość i agresję, a nawet zwiększyć poczucie szczęścia. Wizyta w lesie może również wzmocnić układ immunologiczny przez zwiększenie aktywności i liczbę komórek NK, tzw. naturalnych zabójców, które niszczą komórki rakowe - informuje EurekAlert. "Wszyscy czujemy się zrelaksowani na łonie natury" - mówi dr Eeva Karjalainen z Finnish Forest Research Institute.
"Jednak niewielu z nas zna naukowe dowody na zdrowotny wpływ natury" - dodaje. Wiele badań wskazuje, że po stresujących i wymagających koncentracji sytuacjach ludzie lepiej i szybciej wracają do zdrowia w naturalnym środowisku niż w miejskim otoczeniu. Ciśnienie, puls, napięcie mięśni i poziom hormonu stresu obniżają się szybciej w naturalnym otoczeniu. Zielone środowisko redukuje przygnębienie, złość, agresję, a nawet syndrom ADHD u dzieci.
Ponadto ponad połowa najczęściej przepisywanych leków pochodzi z natury. Na przykład Taxol, stosowany w walce z rakiem piersi i jajników, pochodzi z drzewa cisu. Xylitol natomiast, hamujący próchnicę, wytwarzany jest z kory twardych drzew.
Dr Karjalainen będzie koordynować sesję poświęconą zdrowotnym korzyściom płynącym z lasu, która będzie miała miejsce na 2010 IUFRO World Forestry Congress, w Seulu.
"Ochrona zielonych przestrzeni i drzew w miastach jest bardzo ważna dla pomocy w powrocie do zdrowia po stresie, utrzymaniu zdrowia i leczeniu schorzeń. Ma to również wartość finansową w ulepszeniu ludzkich zdolności do pracy i zredukowaniu kosztów leczenia" - dodała Karjalainen. (PAP)