Jest widywany w całej Polsce. Nie każdy wie, co to za owad

Jest widywany w całej Polsce. Nie każdy wie, co to za owad

Tycz cieśla, osobliwy bywalec lasów i ogrodów
Tycz cieśla, osobliwy bywalec lasów i ogrodów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
25.03.2024 20:30, aktualizacja: 25.03.2024 21:29

Choć może nieco przerazić wyglądem, spotkać go wcale nie jest łatwo. Można powiedzieć, że jest rekordzistą wśród owadów występujących w Polsce. Posiada bowiem najdłuższe w stosunku do swojego ciała czułki. Poznajcie tycza cieślę.

Tycz cieśla występuje w całej Polsce i chowa się w najczęściej zakamarkach iglastych lasów. Szczególnie upodobał sobie pnie ściętych drzew oraz leżące na ziemi gałęzie. Pierwsze osobniki można spotkać już na przełomie marca i kwietnia. Czym się żywi i dlaczego wydaje specyficzne dźwięki?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chcesz zobaczyć tycza cieślę? Zapuść się do sosnowych lasów

Kora sosnowa jest jego głównym pożywieniem. Choć nie jest zbyt duży (dorosły okaz osiąga długość do 2 cm), wzbudza postrach ze względu na swoje czułki. Rzeczywiście są niezwykle okazałe - potrafią być nawet 1,5-2 razy dłuższe od tułowia w przypadku samicy i aż 3 do 5 razy dłuższe, gdy mowa o samcach. Przyrodnicy nadal jednak nie wiedzą, jaka jest funkcja tak długich "rogów" tycza.

Wraz z początkiem ciepłej, słonecznej wiosny, następują gody tycza. Samica chrząszcza składa jaja, a larwy rozwijają się pomiędzy drewnem a jego korą. Larwy, w odróżnieniu od dorosłego osobnika, żywią się właśnie drewnem. Im więcej go spożyją, tym większe się staną po przepoczwarzeniu. Rozwój larwy tycza trwa około roku (w niektórych przypadkach może się jednak przeciągnąć do dwóch lat).

Tycz cieśla
Tycz cieśla© Adobe Stock

Na przełomie lipca i sierpnia dochodzi do przeobrażenia się larwy w dorosłego osobnika. Jeżeli mamy bardzo ciepłą jesień, niektóre tycze mogą zdecydować się do wyjścia na świat już we wrześniu. Reszta poczeka do wiosny.

Tajemnicze dźwięki wyjaśnione

Zdumiewającą cechą tycza cieśli jest wydobywanie przez chrząszcza dźwięku, który przypomina... ćwierkanie. Jak się okazuje, jest to mechanizm obronny tego gatunku. Dźwięk ma odstraszyć potencjalne zagrożenie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta