Maja Herman o skutkach odstawienia leków bez wiedzy lekarza. Lekarka doskonale to wyjaśnia
Maja Herman to specjalistka psychiatrii, która tłumaczy w mediach społecznościowych wiele ważnych kwestii związanych z psychiatrią. Ostatnio ekspertka odniosła się do tego, jak działają leki i co dzieje się, gdy pacjent je odstawia.
26.01.2021 20:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Zaburzenia i choroby psychiczne wciąż są tabu w naszym kraju, dlatego każdy ekspert, który popularyzuje wiedzę w tym zakresie, zasługuje na brawa.
Maja Herman często dzieli się ze swoimi internautami przydatną wiedzą z zakresu psychologii i psychiatrii. "Nie ma bezpośredniego związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy braniem leków a objawami choroby" - zaczyna lekarka swój najnowszy wpis.
Maja Herman podkreśla, że leczenie pacjentów psychiatrycznych jest trudne, ponieważ efekty pojawiają się dopiero z czasem, po 2-8 tygodniach.
"To samo dzieje się w drugą stronę. Pacjent/pacjentka zaczyna się dobrze czuć, odstawia leki i nie czuje od razu pogorszenia, bo pogorszenie nastąpi dopiero po kilku-kilkunastu tygodniach. Oczywiście mówię tu o odstawieniu leków, bez wiedzy lekarza. Myślę, że warto o tym pamiętać, bo dzieje się tak absolutnie z każdym lekiem psychiatrycznym i absolutnie przy każdym zaburzeniu psychiatrycznym" - uczula.
Specjalistka psychiatrii nawiązała również do tego, jak mózg reaguje na substancje psychoaktywne i jak przykład podaje alkohol. "Alkohol jest substancją zaburzającą sen, powodującą depresję, oraz zaburzenia lękowe. Niestety te działania alkoholu, ujawniają się dopiero po jakimś czasie od spożycia alkoholu i pacjenci zupełnie nie potrafią połączyć, swojego obniżonego nastroju, jako skutku picia alkoholu" - tłumaczy.