Trwa ładowanie...

Sprawdź inteligencję swojego psa lub kota. Jest na to prosty sposób

Właściciele zwykle nie mają wątpliwości, że ich pies czy kot jest mądrzejszy niż inne. Teraz jednak można to łatwo sprawdzić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Aby to zrobić, wystarczy… postawić pupila pod ścianą.

Test na inteligencję pupila Test na inteligencję pupila Źródło: Adobe Stock, fot: Zivica Kerekz
dt53r4r
dt53r4r

Pracownicy kliniki weterynaryjnej Aldergrove Animal Hospital opracowali banalnie prosty test, który ma na celu zmierzenie inteligencji domowych zwierzaków. Okazuje się, że nie potrzeba wiele wysiłku, żeby to sprawdzić, a każdy opiekun może zrobić to na własną rękę w domu – o ile oczywiście nie spotka się z protestem ze strony zwierzaka. W przypadku takich zabaw zawsze warto pamiętać o komforcie psychicznym. Jeśli pies czy kot nie chce współpracować, to zostawmy go w spokoju.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tekla nie widzi i nie słyszy. Właścicielka z lekarzem stworzyli dla niej pomoc

Inteligencja u zwierząt. Składa się na nią kilka elementów

Podobnie jak w przypadku ludzi, inteligencja zwierząt to cecha złożona, którą trudno ocenić. Składa się na nią zarówno wrodzony instynkt, który dyktuje pewne reakcje, jak i inteligencja adaptacyjna – zwierzęta uczą się pewnych zachowań poprzez obserwację otoczenia, dlatego wiele zależy od środowiska. Wolno żyjące, dzikie koty zachowują się przecież inaczej niż te urodzone w hodowlach, wychowane przez człowieka. Nie bez znaczenia jest również tresura, która kształtuje zachowania zwierzęcia.

Test na inteligencję. Czy twój pies jest bystrzejszy niż inne?

Pracownicy kliniki weterynaryjnej Aldergrove Animal Hospital postanowili w kreatywny sposób zmierzyć inteligencję domowych pupili. Pracowali ze szczeniętami rasy mops. W wolnym czasie zbliżali psiaki do ściany i obserwowali ich reakcję. W ten sposób doszli do wniosku, że szczenięta, które podnosiły łapki, aby uniknąć zderzenia ze ścianą, są bardziej inteligentne niż te, które nie zdobyły się na żaden wysiłek. Nagranie zamieszczone na oficjalnym profilu kliniki na Tik Toku zdobyło błyskawiczną popularność i wielu naśladowców.

Czy twój zwierzak jest inteligentny? Tego można spróbować w domu

Ponieważ test na inteligencję jest prosty i nieinwazyjny, jak najbardziej można go powtórzyć w domu. Wystarczy podnieść czworonoga, przesunąć go do ściany i obserwować jego reakcję. Trudno jednak ocenić miarodajność eksperymentu, sami pomysłodawcy radzą traktować go jako zabawę, a nie ostateczny wyrok. Wiele bowiem zależy od charakteru danego zwierzęcia. Spokojne lub starsze pupile mogą po prostu zignorować zadanie i nie zareagować. Z kolei kapryśnym kotom może się po prostu nie chcieć wysilać.

dt53r4r

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dt53r4r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt53r4r