Bawisz się w ten sposób z psem? Narażasz go na choroby

Bawisz się w ten sposób z psem? Narażasz go na choroby

Niektóre zabawy mogą być niebezpieczne dla psa
Niektóre zabawy mogą być niebezpieczne dla psa
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Jeremy Macin
19.01.2024 11:58, aktualizacja: 19.01.2024 12:43

Aby właściwie zadbać o psa, trzeba wiedzieć, jak z nim postępować. Czasem nawet niewinna zabawa może pociągnąć za sobą przykre konsekwencje. Oto lista pięciu rzeczy, których psom robić nie wolno. Niektóre zaskakują.

Andrew Jones to doświadczony lekarz weterynarii, który prowadzi na Tik Toku kanał @veterinarysecrets, na którym chętnie dzieli się z innymi użytkownikami swoją wiedzą na temat zwierząt. Znajdziemy tam praktyczne porady, jak radzić sobie z typowymi problemami, jakich na co dzień doświadczają właściciele psów i kotów. Na jednym z filmików ekspert opowiada o tym, na co absolutnie nie powinno się pozwalać psu.

Nie wypuszczaj pupila na wybieg dla psów

Puszczanie psów samopas nigdy nie jest bezpieczne, nawet w teoretycznie przeznaczonej do tego przestrzeni, jaką jest wybieg dla psów. Nie każdy pies czuje się komfortowo w towarzystwie obcych zwierząt, a u niektórych budzi to agresję. W konsekwencji między psami dochodzi do niekiedy groźnych starć. Bliski kontakt z obcymi zwierzętami może też prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się chorób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nie dawaj psu twardych gryzaków

Psy uwielbiają gryźć, więc warto zapewnić im dostęp do gryzaków. Jeśli ich nie dostaną, radośnie zabiorą się za nasze buty czy domowe sprzęty. Dobry gryzak nie może być jednak zbyt twardy, ponieważ pies zniszczy sobie na nim zęby. Zwierzak nie wie, kiedy przestać. Odpowiednio zdeterminowany spróbuje przegryźć się nawet przez najbardziej twardy przysmak, co będzie miało tragiczne konsekwencje dla jego zdrowia.

Bieganie z patykiem jest zakazane

Aportowanie należy do ulubionych psich aktywności, jednak nawet w przypadku takiej zabawy trzeba bardzo uważać. Zamiast używać patyków, lepiej postawić na psie zabawki, które są bardziej do tego przystosowane dzięki odpowiedniej wadze i kształtowi. Ostre patyki mogą uszkadzać podniebienie, ale to nie koniec kłopotów. Jeśli biegnący z patykiem w pysku pies się potknie, może się na niego nadziać.

Nie dziel się z psiakiem "ludzkim" jedzeniem

Nikt tak pięknie nie prosi, jak zainteresowany naszym posiłkiem psiak. Trudno oprzeć się spojrzeniu tych wielkich oczu i nie rzucić mu choćby małego smakołyku na próbę. To błąd, który może nas wiele kosztować. Pies to nie człowiek, więc nie powinien jeść "ludzkiego" jedzenia, które szkodzi jego zdrowiu. Czekolada, cebula, czosnek, orzechy… Nasze przysmaki stanowią dla psów śmiertelne zagrożenie.

Zawsze pilnuj psa, nie wypuszczaj go w pobliżu ulicy

To kolejna bardzo ważna rada dotycząca spacerów. Swojego ulubieńca zawsze powinniśmy dobrze pilnować i ani na moment nie spuszczać z oka, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się ruchliwa droga. Nawet w najlepiej wychowanym psie może się odezwać instynkt łowcy i konieczność pościgu. Lepiej, aby wówczas na jego trasie nie znalazła się jezdnia z pędzącymi samochodami. Warto mieć to na uwadze.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta