Mamy dobrą wiadomość! Trzy kieliszki szampana dziennie poprawiają pamięć
Kiedy sięgamy po butelkę szampana przed wieczornym filmem, często czujemy wyrzuty sumienia. Naukowcy z University of Reading uważają, że zupełnie niepotrzebnie! Szampan ma bowiem doskonały wpływ na nasz organizm, a konkretnie na jedną z jego funkcji.
13.04.2017 | aktual.: 13.04.2017 12:36
Alkohol znany jest przede wszystkim ze swoich szkodliwych właściwości. Jednak niektóre jego typy mogą przynieść naszemu organizmowi znacznie więcej korzyści niż problemów. Jednym z napojów wyskokowych, po które powinnyśmy sięgać częściej jest szampan. Naukowcy z University of Reading dowodzą, że trzy kieliszki bąbelków dziennie wystarczą, żeby znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia Alzheimera.
Sekret tkwi w szczepach winogron, z których powstaje szampan. Pinot noir i Pinot meunier, z których najczęściej wykonywany jest ten trunek, zawierają związki chemiczne powstrzymujące uszkodzenia mózgu odpowiedzialne za demencję, czy też wyżej wspomnianego Alzheimera. Biochemik z University of Reading, prof. Jeremy Spencer otwarcie przyznaje, że im wcześniej zaczniemy korzystać z dobroczynnego działania szampana, tym lepiej. - Proces demencji rozpoczyna się u nas już w wieku 40 lat i trwa do momentu ukończenia lat 80. Warto zacząć mu zapobiegać ze znacznie większym wyprzedzeniem - tłumaczy.
W szampanie znajdziemy kwas fenolowy, dający naszej pamięci energetycznego kopa. Pod warunkiem, że będziemy pić ok. 3 kieliszków dziennie. Wykazał to eksperyment przeprowadzony w Anglii przez grupę badaczy pod opieką prof. Spencera. Wykorzystano do niego szczury podzielone na dwie grupy, z których jedna codziennie otrzymywała szampana wraz z posiłkiem. Na początku eksperymentu wpuszczano je do labiryntu i kazano znaleźć przekąskę. Zadanie powtórzono po upływie sześciu tygodni.
Okazuje się, że szczury, które otrzymywały trunek w swoich posiłkach, szybciej zapamiętywały drogę do smakołyku niż te, które szampana nie próbowały.
Pozytywny wpływ na pamięć to nie jest jedyna korzyść, jaką szampan wnosi do naszego organizmu. W 2009 roku badacze z tego samego uniwersytetu dowiedli, że zawarte w nim i w czekoladzie antyoksydanty usprawniają pracę serca i zapobiegają chorobom krążenia.
Teraz już wiemy co zrobić, kiedy znów zapomnimy kluczy do mieszkania!