Trwa ładowanie...

Masz suche i łamliwe włosy? Sprawdź, jak możesz temu zaradzić

Zima nie sprzyja zdrowym i lśniącym włosom, zwłaszcza tym, które są bardzo wrażliwe, wysuszone i podatne na wypadanie. Co zrobić, aby je odżywić i cieszyć się ich pięknem i blaskiem? Czego nie robić, by ich nie niszczyć jeszcze bardziej?
Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Suche i łamliwe włosy to zmora wielu kobiet
Suche i łamliwe włosy to zmora wielu kobietŹródło: Shutterstock.com
d44ik76

Suche i łamliwe włosy – jak je rozpoznać?

Suche włosy intensywnie się puszą, trudno rozczesują, niezbyt dobrze układają, a przede wszystkim mają szorstką, nieprzyjemną strukturę. Kiedy je czeszemy, widzimy, jak wypadają ułamane i rozdwojone końcówki. Suche włosy przypominają włosy kręcone, które z natury są dość niesforne i delikatne.

Co powoduje, że włosy stają suche i łamliwe?

Z reguły jesteśmy winni sobie sami. Agresywne farby do włosów, suszenie gorącym powietrzem, częste stosowanie lokówek czy kosmetyków zawierających silne detergenty wcale nie wpływa korzystnie na stan włosów. Do tego dochodzi jeszcze nieprawidłowa dieta, narażanie włosów na silne promieniowanie UV lub też chodzenie bez czapki w mroźne dni. Duży wpływ na suche i łamliwe włosy mają także czynniki wewnętrzne, a przede wszystkim nieprawidłowa praca gruczołów łojowych oraz pasożyty.

Jak odżywić suche i łamliwe włosy?

Czasami wystarczy jedynie wizyta u fryzjera, który podetnie zniszczone, rozdwojone końcówki i w ten sposób odratuje włosy. Zwykle jednak poprawienie ich stanu wiąże się ze zmianą kosmetyków, sposobu pielęgnacji oraz trybu życia. A czasem nawet z radykalną zmianą fryzury.

Na początek warto wiedzieć, czego unikać. Przede wszystkim ograniczmy zabiegi modelujące, które znacznie wpływają na stan włosów. Częste kręcenie gorącą lokówką czy radykalne zmiany koloru jeszcze bardziej niszczą i wysuszają. Pamiętajmy też o prawidłowym myciu i suszeniu: unikajmy spłukiwania szamponu gorącą wodą, intensywnego pocierania ręcznikiem oraz gwałtownego rozczesywania. Nie stosujmy także kosmetyków z alkoholem, gdyż alkohol bardzo mocno wysusza.

Żeby odżywić włosy, pamiętajmy o stosowaniu specjalnych szamponów, które zawierają różnego rodzaju olejki, np. arganowy czy jojoba. Pomogą również wszelkie maski i odżywki z witaminą E, biotyną oraz keratyną, które usprawnią regenerację. Korzystnie wpływa również regularne podcinanie rozdwojonych końcówek (co 6-8 tygodni) oraz noszenie czapki, zwłaszcza w bardzo mroźne i wietrzne dni. Pamiętejamy też o zróżnicowanej diecie oraz piciu co najmniej 1,5 l wody dziennie.

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d44ik76

Podziel się opinią

Share
d44ik76
d44ik76