Masz taki PIN do karty? Natychmiast go zmień

Większość z nas korzysta z płatności elektronicznych, które wymagają użycia kodu PIN. Ten czterocyfrowy kod jest niezbędny do wykonywania transakcji kartą. Niestety, niektórzy decydują się na proste, łatwo zapamiętywalne kombinacje, co czyni je łakomym kąskiem dla złodziei.

Masz taki PIN do karty? Koniecznie go zmień
Masz taki PIN do karty? Koniecznie go zmień
Źródło zdjęć: © Pixabay

PIN, czyli Personal Identification Number, powinien być jedynie znany właścicielowi karty. Ważne jest nie tylko jego zapamiętanie, ale także upewnienie się, że nie jest on łatwy do zgadnięcia. Warto postarać się, aby skomponować skomplikowany kod PIN.

Masz taki kod PIN? Lepiej go zmień

Przechowywanie wszystkich oszczędności na koncie bankowym obliguje nas do dodatkowej troski o bezpieczeństwo kart. Prostota kodu PIN, tak często stosowana ze względów wygody, może stać się poważnym ryzykiem w przypadku kradzieży karty.

Aby uniknąć utraty środków, kod PIN powinien być trudny do przewidzenia. Wybór numerów, takich jak cztery te same cyfry (np. 1111), popularne sekwencje (np. 1234), czy osobiste daty, stwarza zagrożenie. Nick Berry, analityk danych w firmie Meta, zwrócił uwagę, że najczęściej używane i proste kody mogą prowadzić do utraty pieniędzy.

Jak czytamy w "Daily Mail", według analizy przeprowadzonej przez "Data Genetics" na podstawie 3,4 mln kodów PIN, okazało się, że najczęściej wybieranym kodem jest 1234 - to aż 11 proc. ze wszystkich. Jak wygląda dziesięć najpopularniejszych kodów PIN?

  • 1234,
  • 1111,
  • 0000,
  • 1212,
  • 7777,
  • 1004,
  • 2000,
  • 4444,
  • 2222,
  • 6969.

Błędy posiadaczy kart płatniczych

Wielu użytkowników kart płatniczych popełnia podstawowy błąd, zapisując swój kod PIN np. na karcie lub na karteczce w portfelu, co w razie utraty portfela zwiększa ryzyko utraty środków.

Dobrym pomysłem na zwiększenie bezpieczeństwa finansowego jest wdrożenie uwierzytelniania dwuskładnikowego w aplikacji bankowej. Dzięki temu zawsze, gdy wykonujemy transakcję, poza transakcjami zbliżeniowymi, wymaga to dodatkowego potwierdzenia przez aplikację. My zyskujemy natomiast pewność, że nasze pieniądze są dobrze chronione.

Dbając o te aspekty, możemy czuć się bezpieczniej podczas korzystania z kart płatniczych. Co jednak najważniejsze - unikniemy przykrej niespodzianki w postaci pustego konta.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)