Meble jasne czy ciemne?
05.08.2008 11:54, aktual.: 05.08.2008 15:15
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Które meble są aktualnie modne, jakie będą lepiej pasować do dużego mieszkania? Wiele osób kupuje jasne lub ciemne wyposażenie do domu nie patrząc na to, czy będą one pasować.
Które meble są aktualnie modne, jakie będą lepiej pasować do dużego mieszkania? Wiele osób kupuje jasne lub ciemne wyposażenie do domu nie patrząc na to, czy będą one pasować. Warto jednak, przed zakupem, przemyśleć swoją decyzję i zastanowić się, czy, chociaż piękna i wygodna, brązowa szafa będzie pasowała do mieszkania.
Modne kontrasty
Dziś wielu producentów stawia na kontrasty. Łączenie ciemnego z jasnym to standard w większości firm meblarskich. Podobne chwyty stosują również właściciele mieszkań czy domów. Jasną podłogę z ciemnymi meblami lub odwrotne połączenie można spotkać w wielu domach. Paweł Hermanowicz z firmy STANBOR produkującej meble mówi o tego typu łączeniach: „Aktualny trend, który można zaobserwować na rynku europejskim jest to połączenie białego z dekorem drewna ( np. śliwa walijska ) oraz dekorów drewna z frontami czarnymi. Zwiększa się udział zastosowani elementów np.: frontów lakierowanych również w tej samym zestawieniu.”
Ciemne tylko do dużego?
Wiele osób uważa, że ciemne meble w zupełności nie pasują do małych mieszkań. Niekoniecznie tak jest, jednak aby mogły wyglądać dobrze, potrzebują odpowiedniego wystroju całego wnętrza.
Ciemne kolory nadają poczucia intymności, zabierają jednak dużo światła i optycznie pomniejszają pomieszczenie. Przy ciemnych meblach lepiej wyglądają podobne podłogi, ale ściany powinny być już jaśniejsze. Lepiej unikać kontrastów między podłogą i meblami, efekt może być mało zadowalający, meble zbyt wyraźnie będą się odcinać od reszty.
Najważniejsze proporcje
Wiele osób uważa, że do mniejszych pomieszczeń pasują wyłącznie jasne meble. Niekoniecznie tak jest, chociaż, oczywiście, jaśniejsze kolory dają wrażenie przestrzenności, czystości i dzięki nim w pokoju jest więcej światła. Paweł Hermanowicz radzi: „Ciemne meble niekoniecznie tylko do dużych mieszkań. Ważne jest zachowanie proporcji. Jeżeli bryła mebla sama w sobie nie jest przytłaczająca, również meble o ciemniejszym wybarwieniu mogą pasować do mniejszego pomieszczenia. Przykładem produktów o ciemniejszej barwie z kolekcji naszej firmy jest program ALIS w dekorze wenge. Komoda, której ciemna bryła złamana jest frontami ze szkłem barwy mlecznej. Do tego ława z nogami w kolorze aluminium i szafki telewizyjne.”
Wzory zmienią charakter
Warto zwrócić uwagę również na wzory. Mogą one rozjaśnić ciemne meble lub lekko ściemnić jasne, nadać im zupełnie nowego wizerunku i dodać wrażenia lekkości. „Zauważalne są również wykorzystanie motywu kwiatów. Widoczne były już od ubiegłego roku w tapetach. W roku bieżącym również producenci płyt meblarskich oferują w swojej kolekcji takie wybarwienie. Daje to szerokie możliwości dla projektantów wnętrz” dodaje Hermanowicz.
Najważniejszy gust właściciela
Kontrasty są modne i ciekawe, jednak trzeba ich używać z rozwagą i pamiętać aby wszystko do siebie pasowało. Należy unikać wielkich, ciemnych mebli w jasnych pomieszczeniach by nie powstało poczucie ciężkości i nierówności. Jeśli małe mieszkanie, to mniejsze meble, a nie jedna wielka szafa, która zajmie pół pokoju. Najważniejsze to jednak nie to, co mówią projektanci, ale to, jak się czujemy w mieszkaniu. To ono jest dla nas, a nie my dla niego, dlatego kierujmy się przede wszystkim własnym gustem, rozsądkiem i, ewentualnie poradami projektantów.