Trwa ładowanie...

Metanabol - co to jest? Efekty, skutki uboczne

Metanabol jest steroidem, który ma służyć odbudowie tkanki mięśniowej. W farmakologii stosowany jest w przypadku wyniszczenia organizmu w okresie rekonwalescencji. Najczęściej jednak metanabol wykorzystywany jest w kulturystyce, co wiąże się z ogromnym zagrożeniem dla zdrowia.

Metanabol - co to jest? Efekty, skutki uboczneŹródło: 123RF
d2oc44w

Co to jest metanabol?

Metandienon, nazywany również metanabolem, ponieważ pod taką nazwą występuje na rynku, to steroid anaboliczno-androgenny. Opracowany został przez amerykańskiego lekarza Johna Zieglera w latach 50. ubiegłego wieku.

Najpierw substancja na rynku funkcjonowała jako dianabol i używana była do wspierania organizmu przy nadmiernym katabolizmie białek i zaniku mięśni jako środek regulujący bilans azotowy organizmu. Wkrótce jednak wszedł do świata sportu, a zwłaszcza kulturystyki.

Zastosowanie metanabolu w medycynie

Środki zawierające metandienon powinny być zażywane jedynie na polecenie i za zgoda lekarza. Również dawkowanie powinno zostać dopasowane przez specjalistę według zapotrzebowania organizmu pacjenta. Stosowanie metanabolu ma zapobiec zanikowi mięśni.

d2oc44w

W farmakologii metanabol podawany jest w przypadku:
• przebycia długich, wyniszczających chorób,
• w stanach po radioterapii,
• po długotrwałym leczeniu substancjami glikokortykosteroidalnymi,
• przy zespole złego wchłaniania,
• niedoboru białka ze względu na choroby jelit i wątroby,
• przewlekłej biegunki,
anoreksji,
• odbudowy organizmu po złamaniach, oparzeniach czy zakażeniach.

Metanabol a ćwiczenia na siłowni

Metanabol to substancja odbudowująca tkankę mięśniową. Bardzo skutecznie ją także nadbudowuje w krótkim czasie. To dlatego przez wiele osób ćwiczących na siłowni traktowana jest jak suplement. Efekty stosowania metanabolu widać już po tygodniu. Zauważyć można wzrost masy mięśniowej i zwiększenie siły mięśni.

Dużym problemem okazuje się dawkowanie metanabolu. O ile dawka 5 mg – 10 mg już daje pewne skutki (są to dawki zazwyczaj rekomendowane przez lekarzy podczas rekonwalescencji pacjenta), o tyle te najczęściej przyjmowane przez kulturystów, czyli 25 mg – 40 mg dziennie, stanowią zagrożenie dla zdrowia.

Stosowanie metanabolu – skutki uboczne

Przyjmowanie metanabolu wiąże się jednak z bardzo poważnymi skutkami ubocznymi, które widoczne są po około 4 do 6 tygodni. Do najpoważniejszych działań niepożądanych metanabolu należą:
• zaburzenia pracy układu pokarmowego takie jak biegunka, nudności, wymioty, brak łaknienia, żółtaczka,
• zaburzenia libido,
• pobudzenie psychoruchowe, agresja,
• przerost lewej komory serca,
• zbyt szybki przyrost masy mięśniowej prowadzący do zerwania wiązadeł i ścięgien,
• u kobiet zaburzenia miesiączkowania, nadmierne owłosienie, zmniejszenie piersi.

d2oc44w

Skutki uboczne złagodzić może przyjmowanie wraz z metanabolem środków ochronnych na wątrobę zawierające fosfolipidy sojowe, wyciąg z karczocha i sylimarynę. Poza tym warto wesprzeć układ krążenia poprzez preparaty zawierające omega 3, magnez i potas. Kreatyna z kolei pozwoli podtrzymać efekty działania metanabolu. Przy przyjmowaniu innych sterydów należy zastosować specjalne wsparcie farmakologiczne, rekomendowane przez specjalistę.

d2oc44w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2oc44w