Metoda "wycofania". "W Polsce wiele osób się na nią decyduje"
- Odradzam poleganie na tej metodzie jako jedynej formie ochrony. Stosunek przerywany ma stosunkowo wysoką awaryjność, a także nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - tłumaczy ginekolożka Magdalena Michalska. Mówi również, jak ta metoda antykoncepcji wypada przy innych.
Stosunek przerywany to jedna z ulubionych metod antykoncepcji stosowanych przez Polaków, którzy wybierają ją tuż po prezerwatywach i dwu- lub jednoskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych. Jednak ze względu na niską skuteczność nie jest zalecaną przez WHO metodą zapobiegania ciąży.
Czym jest stosunek przerywany?
- Stosunek przerywany, znany także jako metoda "wycofania", to metoda antykoncepcyjna, która polega na wycofaniu przez mężczyznę członka z pochwy tuż przed wytryskiem. Wytrysk następuje poza ciałem kobiety, co ma na celu zapobiegnięcie zapłodnieniu - tłumaczy ginekolożka Magdalena Michalska.
- Zgodnie z teorią, unikanie wprowadzenia nasienia do pochwy eliminuje ryzyko zapłodnienia. W rzeczywistości jednak skuteczność tej metody nie jest 100 proc., ponieważ w trakcie stosunku może dochodzić do wydzielania preejakulatu, który również zawiera plemniki. Co może prowadzić do niezamierzonej ciąży - ostrzega ekspertka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Joanna Racewicz: "Nie można pozwolić na to, żeby w Polsce ciąża groziła śmiercią"
W rozmowie z Wirtualną Polską stwierdza, że na stosunek przerywany decydują się pary, które szukają nieskomplikowanych i mniej kosztownych metod antykoncepcji.
- W Polsce wiele osób decyduje się na tę metodę, ponieważ nie wiąże się ona z koniecznością zakupu prezerwatyw czy stosowania hormonów, jak ma to miejsce w przypadku pigułek czy implantów - mówi.
- Zdarza się też, że jest wybierany przez pary, które nie czują potrzeby stosowania innych form ochrony. Warto jednak zauważyć, że w niektórych przypadkach może to wynikać z braku edukacji na temat skuteczności różnych metod antykoncepcyjnych, a także z wygody lub niechęci do bardziej zaawansowanych metod - dodaje.
Magdalena Michalska podkreśla, że oprócz kwestii związanych z antykoncepcją, ważne jest również zwrócenie uwagi na ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową.
- Z medycznego punktu widzenia nie jest to najlepszy wybór. Osobiście odradzam poleganie na tej metodzie jako jedynej formie ochrony. Przede wszystkim, stosunek przerywany ma stosunkowo wysoką awaryjność, a także nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową: kiłą, rzeżączką, chlamydiozą czy zakażeniem wirusami HPV i HIV. To bardzo ważne, aby o tym mówić oraz wiedzieć - podkreśla ginekolożka.
"Stosunek przerywany może być stresującą metodą"
Seksuolożka Anna Zawiślak zwraca natomiast uwagę na inne aspekty związane ze stosowaniem metody antykoncepcji, jaką jest stosunek przerywany.
- Z psychologicznego punktu widzenia może być stresującą metodą. Koncentracja na tym, by wycofać penisa w odpowiednim momencie, często powoduje obniżenie jakości relacji seksualnej. W wielu przypadkach partnerzy odczuwają niepokój o to, czy uda im się przeprowadzić metodę poprawnie, co negatywnie wpływa na przyjemność ze współżycia - zauważa Zawiślak.
Stosunek przerywany może być również czynnikiem wpływającym na relacje, szczególnie w długoterminowych związkach.
- Emocjonalny aspekt tej metody może nie być odpowiedni dla wszystkich par, zwłaszcza w przypadkach, gdy istnieje obawa przed niechcianą ciążą - stwierdza seksuolożka.
Stosunek przerywany a wskaźnik Pearla
Wskaźnik Pearla, który określa skuteczność antykoncepcji, dla stosunku przerywanego wynosi od 8 do 17. Oznacza to, że na 100 kobiet stosujących tę metodę w ciągu roku w ciążę może zajść do 17 z nich. Szacuje się, że stosunek przerywany znajduje się na trzecim miejscu wśród najczęściej stosowanych przez Polaków metod antykoncepcji.
- Trzeba zaznaczyć, że jest to średnia, a skuteczność może się różnić w zależności od doświadczenia pary, stopnia zaangażowania i czujności. W praktyce wskaźnik Pearla może być nawet wyższy, ponieważ w stresujących sytuacjach, takich jak niepewność w czasie stosunku, może dojść do błędów. Porównując to do innych metod antykoncepcyjnych, stosunek przerywany wypada słabiej - mówi Magdalena Michalska.
Jakie są więc jej zdaniem najlepsze i najbezpieczniejsze metody antykoncepcji? Poza sterylizacją, która jest trwałą metodą antykoncepcji, lekarka wymienia:
- Implanty antykoncepcyjne ze wskaźnikiem Pearla na poziomie 0,1-0,3. - Implanty uwalniają hormony przez kilka lat, zapewniając niemal całkowitą ochronę przed ciążą - mówi ginekolożka.
- Pigułki antykoncepcyjne, które są jedną z najskuteczniejszych metod, ze wskaźnikiem Pearla na poziomie 0,1-0,9, czyli mniej niż 1 ciąża na 100 kobiet biorących je przez rok, przy odpowiednim stosowaniu. - Pigułki wymagają jednak regularności, co jest dla niektórych kobiet wyzwaniem - stwierdza.
- Wkładki wewnątrzmaciczne, które są również bardzo skuteczną metodą, ze wskaźnikiem Pearla na poziomie 0,2-0,6. - Wkładki oferują długoterminową ochronę, która trwa od 5 do 10 lat, a ich skuteczność nie zależy od codziennego zaangażowania użytkowniczki - tłumaczy.
- Prezerwatywy, których wskaźnik Pearla wynosi od 3 do 13,9. Oznacza to, że w zależności od poprawności stosowania, na 100 kobiet, które używają prezerwatyw przez rok, od 3 do 14 może zajść w ciążę. - Prezerwatywy oferują dodatkowo ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, czego stosunek przerywany nie zapewnia - podsumowuje ginekolożka.
*Wskaźnik Pearla, nazywany też indeksem Pearla, służy do określenia skuteczności danej metody antykoncepcji. Wyrażany jest liczbowo i określa liczbę ciąż, do których doszło podczas stosowania danej metody antykoncepcji na 100 regularnie współżyjących kobiet w ciągu jednego roku.
Aleksandra Lewandowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.