Blisko ludziMężczyzna robi tak na randce? Uciekaj jak najszybciej

Mężczyzna robi tak na randce? Uciekaj jak najszybciej

Warto obserwować zachowanie partnera na pierwszych randkach
Warto obserwować zachowanie partnera na pierwszych randkach
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.05.2022 11:11

Dla wielu osób randki to koszmar. Aż 67 proc. Amerykanów uważa, że nie idą one wcale tak dobrze, jak by chcieli – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center. Ponad połowa badanych kobiet przyznaje, że doświadczyła nękania ze strony kogoś, z kim umówiła się na spotkanie we dwoje. Co zrobić zatem, by jakość randek poprawić? Oto 14 czerwonych flag, które będą dla ciebie sygnałem, że lepiej uciekać i nie marnować czasu.

Jeśli chodzisz na randki, to znaczy, że pewnie szukasz bliskiej relacji i zależy ci na porzuceniu stanu wolnego. Zanim jednak umówisz się na spotkanie z potencjalnym kandydatem na chłopaka czy partnera, musisz wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Niezależnie od tego, czy spotkania odbędą się online, czy na żywo, czy masz lat 19, czy jesteś po sześćdziesiątce, musisz poznać listę najważniejszych czerwonych flag.

Co to jest randkowa czerwona flaga?

Czerwona flaga to znak ostrzegawczy, który pojawia się podczas randki i może wskazywać na problem, nieporozumienie lub wyzwanie w przyszłości. O czerwonej fladze można mówić na przykład wtedy, gdy osoba, z która się spotykasz, mówi tylko o sobie, unika trudnych tematów czy plotkuje o swojej byłej lub byłym. Czerwone flagi ujawniają się zarówno poprzez negatywne słowa, gesty, zachowania. Jeśli się je zignoruje, mogą okazać się znacznie większym problemem niż to się początkowo wydawało.

Czerwone flagi na wczesnych etapach znajomości potrafią być bardzo subtelne, choć zdarzają się i takie, które trudno przegapić. Jeśli czerwona flaga pojawi się więcej niż raz, ważne jest, aby zwrócić uwagę, zanim związek zajdzie za daleko.

14 czerwonych flag, na które warto zwrócić uwagę

Izolacja: Jeśli mężczyzna, z którym się spotykasz, chce być tylko z tobą, unika towarzystwa innych osób i zachęca cię do zerwania relacji z rodziną lub przyjaciółmi, to warto zastanawiać się, dlaczego tak się dzieje. Początkowo wyłączność może łechtać twoje ego, bo będziesz miała wrażenie, że jesteś dla niego całym światem. Ale tego typu zaborczość jest groźna.

Krytykowanie: Jeśli chłopak, z którym spotykasz się od niedawna, mówi źle o tobie lub twoich bliskich, lepiej daj sobie spokój. Nawet jeśli krytyka wypowiadana jest niby w żartach. Żartowanie także może być formą agresji.

Brak czasu: Jeśli twój nowy chłopak mówi ciągle, że ma mnóstwo pracy, nie waha się odwołać terminów waszych spotkań lub kończyć je wcześniej niż się umawialiście, to może sugerować, że albo ma bardzo gorący okres w pracy, albo ma inne priorytetu. Przyjrzyj się, co jest dla niego ważne.

Ukrywanie uczuć: Powszechnie sądzi się, że mężczyźni są mniej uczuciowi niż kobiety, choć to nieprawda. To raczej kultura skłania ich do nieujawniania tego, co czują. Ale nawet tutaj są pewne granice. Jeśli mężczyzna, z którym się spotykasz, nie mówi nic o ty, co czuje, zastanów się, dlaczego tak się dzieje.

Samolubność: Macie wspólne plany, ale te, które zrealizujecie, dotyczą tylko tego, co jest dla niego ważne? Zawsze stawia na swoim, wybiera kino science fiction, a twoje marzenia o festiwalu kina niezależnego zbywa pobłażliwym uśmiechem? Zastanów się, czy w tej raczkującej relacji potrzeby obojga partnerów są traktowane.

Unikanie trudnych tematów: Istnieją tematy, o których trudno się rozmawia, ale jest to nieuniknione, żeby relacja między dwiema osobami mogła się rozwijać i zrobić kolejny krok na przód. Jeśli twój potencjalny partner unika ważnych i trudnych rozmów, jest zakłopotany lub zirytowany, gdy chcesz o tym rozmawiać, wyobraź sobie, jak to będzie wyglądało w przyszłości.

Próbuje cię zmienić: Jeśli masz poczucie, że cały czas nie jesteś wystarczająco dobry, a twój potencjalny partner próbują cię zmienić, nie wróży to nic dobrego.

Brak kultury: Jeśli mężczyzna, z którym się spotykasz, okazuje ci lekceważenie, jest wobec ciebie złośliwy, niegrzecznie odzywa się do innych osób, to wiedz, że będzie tylko gorzej.

Kontrola: Żądanie sprawdzenia twojego telefonu, emaila może spowodować, że poczujesz się ważna w pierwszej chwili. Pomyślisz, że twój randkowicz oszalał na twoim punkcie, jest zazdrosny i chce wiedzieć wszystko, co ciebie dotyczy. Jeśli chce cię kontrolować teraz, to co będzie potem?

Brak ważności: Jeśli twój potencjalny partner nie jest dumny z twoich osiągnięć, nie interesują go twoje sukcesy i nie chce mieć w nich jakiegokolwiek udziału, to można podejrzewać, że nie jesteś dla niego ważną osobą.

Rywalizacja: Jeśli twój potencjalny chłopak, zawsze musi mieć rację, chce być zawsze górą, dominować nad tobą fizycznie lub emocjonalnie, uciekaj. Niż dobrego to nie wróży.

Obarczanie cię odpowiedzialnością: Jeśli ponosisz winę (w jego mniemaniu) za jego zły humor, za korki w mieście, za brak podwyżki i reprymendę od szefa i jedyne, na co masz ochotę to milczeć, bo boisz się eskalacji konfliktu i awantury, milcz. I uciekaj, bo pewnie do czynienia z przemocowcem.

Straszenie: Jeśli mężczyzna mówi, że zabije każdego faceta, którego zobaczy obok ciebie lub zabije siebie, jak mu powiesz, że odchodzisz, to zrób to od razu. Myślenie, że tego typu deklaracje to wyraz miłości są absolutnie chybione.

Słuchanie intuicji

Zdaniem Magdaleny Piotrowskiej, psycholożki i psychoterapeutki, w czasie randek, zwłaszcza, gdy nasz nowy znajomy nam się podoba, mamy tendencje do patrzenia na niego przez różowe okulary. – Nic w tym dziwnego, jednak warto być wyczulonym na niepokojące sygnały i nieignorowanie ich – mówi specjalistka. – Jedna z moich pacjentek poznała niezwykle przystojnego mężczyznę, który na pierwszej randce z nią wdał się w bójkę z innym facetem.

Poszło o to, że tamten potrącił krzesło, na którym siedział partner mojej pacjentki. Mimo że powód bójki wydał się jej absurdalny i zupełnie bezpodstawny, ona związała się z nim, bo imponowała jej jego siła. Niestety skończyło się dla niej groźnie – partner nie umiał panować nad emocjami i w czasie napadu złości złamał jej dwukrotnie rękę. Najważniejsze to słuchać swojej intuicji i obserwować. Czasami warto sobie zapisywać różne rzeczy dyskretnie i przyjrzeć im się w samotności. I wierzyć w to, co się czuje.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość.To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (172)
Zobacz także