WP

Miała 111 lat. Zmarła najstarsza kobieta w Polsce. "Zachwycała życiową mądrością"

W czwartek o godzinie 14:10 zmarła Jadwiga Szubartowicz, jak informuje "Kurier Lubelski". - Do końca swoich dni, zachwycała życiową mądrością i jasnością umysłu, a wszyscy, którzy mieli zaszczyt i honor poznać panią Jadwigę, czerpali z jej świadectwa wielką inspirację i energię do życia – mówi Ewa Dados, dziennikarka i przyjaciółka pani Jadwigi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Miała 111 lat. Zmarła najstarsza kobieta w Polsce. "Zachwycała życiową mądrością"
(Forum)
WP

- Jeszcze przedwczoraj tak pięknie powiedziała "Kocham was wszystkich". I my Ją kochaliśmy ogromnie. Dziś zasnęła cicho, zostawiając smutek i tęsknotę – dodaje Dados.

Pamiętała dorożki, kocie łby i gazowe latarnie na ulicach, ale dzisiejszy świat wydawał się jej piękniejszy. Jadwiga Szubartowicz urodziła się 16 października 1905 roku. Jak podaje "Kurier Lubelski", kobieta ostatnie miesiące spędziła w Domu Pomocy Społecznej.

Szubartowicz jako dziecko przeżyła rewolucję październikową, kiedy przez kilka lat mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w Rosji. - To było okropne. Nie można było być ładnie ubranym, bo od razu takich się zabijało i niszczyło - mówiła kobieta.
Na Kresach pracowała jako nauczycielka, a w Lublinie jako księgowa. W czasie okupacji niemieckiej aresztowano jej brata, który po tygodniu spędzonym w więzieniu w obozie na Majdanku został zwolniony, a następnie ponownie aresztowany przez Niemców w Krakowie. Stamtąd trafił do obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie, gdzie zmarł.

WP
Forum
Podziel się

Jadwiga była świadkiem przewożenia obrazu Bitwa pod Grunwaldem w celu ukrycia go przed Niemcami. W 1952 roku poślubiła Antoniego Szubartowicza, żołnierza, weterana bitwy o Monte Cassino. Prowadzili spokojne życie – bardzo długie życie.

- Pani Jadwiga jest najstarszą Polką i, jak potwierdzają dokumenty, jedną z pięciu osób z Polski, które przekroczyły 111 lat – mówił w ubiegłym roku Wacław Jan Kroczek, polski korespondent Gerontology Research Group, amerykańskiej grupy badawczej, która zajmuje się m.in. uwierzytelnianiem wieku najstarszych osób na świecie.

WP

W marcu tego roku z okazji Dnia Kobiet prezydent Lublina Krzysztof Żuk wręczył jej medal 700-lecia miasta. Wtedy Jadwiga podzieliła się swoją receptą na długowieczność: "Życie człowieka na tej Ziemi nie jest proste ani łatwe. Stale trzeba się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga należy szukać piękna i dobra, a zło łamać".

Jak informuje portal najstarsipolacy.pl, na szczycie listy superstulatków jest dziś Tekla Juniewicz z Gliwic. Polka ma obecnie 111 lat. Najstarszym żyjącym Polakiem jest 107-letni Józef Żurek (ur. 31.08.1909) z miejscowości Czarnowo w woj. Kujawsko-Pomorskim.

- Najstarszą Polką w historii, której wiek jest autentyczny ponad wszelką wątpliwość, jest pani Wanda Wierzchleyska (1900-2012) z Warszawy, która przeżyła 111 lat 317 dni – czytamy na stronie.

Obecnie najstarszą mieszkanką świata jest 117-letnia Violet Brown (urodziła się 10 marca 1900 r.) z Jamajki, będąca ostatnią żyjącą poddaną królowej Wiktorii. Najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie jest z kolei 113-letni mieszkaniec Izraela - Israel Kristal (urodzony 15 września 1903 r.), ocalały z Holocaustu, urodzony w Polsce, w miejscowości Malenie.

WP
WP
WP
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
WP