Modra kapusta
W kuchni polskiej kapusta od zawsze była warzywem bardzo popularnym. Niestety jednak z jakiś względów ta czerwona i modra kapusta nie dorównuje zupełnie popularnością swojej białej siostrze. Warto odczarować ten produkt i na nowo docenić jego walory smakowe i pozytywny wpływ na zdrowie.
Jak pisze Monika, autorka bloga "Kuchenny Kredens", modry kolor kapusta ta zawdzięcza antocyjanom – silnym antyutleniaczom. Dokładnie tym samym, które pokolorowały na niemal niebieskoczarny kolor owoce aronii, bakłażany czy jagody. Tłumaczyć chyba nikomu nie trzeba, że taka kapusta jest po prostu zdrowa. Zdrowa dzięki antyutleniaczom właśnie, ale również ze względu na bogactwo witamin z grupy B oraz potasu, magnezu i cynku. W niepozornej główce mamy więc koktajl witamin na prawidłową pracę serca i kondycję naczyń krwionośnych.
Oczywiście najzdrowsza kapustka będzie w formie surówki, ale w wersji duszonej z cebulką i boczkiem smakuje wyjątkowo. Nie jest tak zdrowa i niskokaloryczna, ale za to pyszna i pożywna.
Składniki:
- główka czerwonej kapusty
- kilka plastrów boczku wędzonego
- cebula
- liść laurowy, sól, pieprz, cukier
- opcjonalnie: sok z cytryny lub ocet
Wykonanie:
Kapustę obrać z wierzchnich liści, przekroić na pół i usunąć głąb. Poszatkować tak drobno, jak lubimy. Tak przygotowane liście przełożyć do rondelka, dodać ziele angielskie i liść laurowy i zalać wodą tak, by ledwo przykryła liście. Dusić na wolnym ogniu bez przykrycia przez 5-10 minut. W tym czasie na patelni przesmażyć pokrojony w kosteczkę boczek, na wytopionym tłuszczu zeszklić posiekaną dość drobno cebulkę. Całość dodać do kapusty i dusić (już pod przykryciem), aż zmięknie. Doprawić do smaku cukrem, solą i pieprzem oraz wedle uznania - octem lub sokiem z połówki cytryny. Podawać gorącą.
Zobacz także: ciasto migdałowe z malinami