FitnessMój syn zgrzyta zębami

Mój syn zgrzyta zębami

Mój sześcioletni syn bardzo zgrzyta ząbkami w nocy, prawdopodobnie na tle nerwowym i jest to bruksizm. Czy u dzieci również można zastosować na noc szynę relaksacyjną?

Mój syn zgrzyta zębami

Mój sześcioletni syn bardzo zgrzyta ząbkami w nocy. Konsultowaliśmy to z pediatrą i wykonaliśmy badania mające wykluczyć inne schorzenia. Prawdopodobnie synek zgrzyta na tle nerwowym i jest to bruksizm. Jestem mocno zaniepokojona zwłaszcza że jego ząbki choć zdrowe ścierają się i ukruszają. Czy u dzieci również można zastosować na noc szynę relaksacyjną? Czy są dostępne w dziecięcych rozmiarach? Druga sprawa dotyczy cechy dziecicznej tj. wrodzonego braku zawiązków dwójek. Ja odziedziczyłam to po moim ojcu. Czy również moje dzieci będa miały ten problem? Kiedy można rozpocząc leczenie? Zaznaczam, że u mnie efekt kosmetyczny po zsunięciu trójek z jedynkami był okropny i już jako osoba dorosła zdecydowałam się przywrócić stan poprzedni z przygotowaniem miejsca pod implanty. Czy są obecnie inne sposoby leczenia tej wady?

Pytanie pierwsze – u dzieci wykonuje się aparat ortodontyczny, którego działanie jest podobne jak szyny relaksacyjnej a jednocześnie nie hamuje on prawidłowego wzrostu, a przypadku wady koryguje ustawienie zębów.
Pytanie drugie – jest pewne ryzyko braku zawiązku dwójek u dziecka, jeżeli taki problem wystąpił u któregoś z rodziców. Kontroluje się to dopiero na etapie wyrzynanie tych zębów, a więc w wieku około 8 lat, za pomocą pantomogramu – czyli zdjęcia ukazującego wszystkie zęby i zawiązki. Nie ma sensu wcześniej robić tego badania gdyż nie prowadzi się w tak młodym wieku leczenia tej nieprawidłowości. Odnośnie metod leczenia – implanty wykonywane po 18 roku życia ( a więc leczenie ortodontyczne dopiero rok, dwa lata przed implantami), lub autotransplantacja około 10 rż; wtedy w miejsce brakującej dwójki przeszczepia się zawiązek najczęściej piątki i kształtuje się odpowiednio koronę takiego zęba. Jest to metoda lepsza od implantów, ale w Polsce wciąż niewielu lekarzy ją zna.
Pozdrawiam.

Konsultacja dr Joanna Mrowiec, Astermed, ul. Św. Bonifacego 92 Warszawa, tel. (022) 858-03-54 (55),

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)