Monoderma – cudowny kosmetyk?
Kobieca skóra zaczyna tracić witalność około 25. roku życia. Następuje wówczas zwiększona utrata kolagenu i elastyny, czego konsekwencją są m.in. zmarszczki. Jak powstrzymać procesy starzenia? Skutecznym wsparciem mogą okazać się witaminy, zwłaszcza A, C i E. Współczesna kosmetologia znalazła sposób na zwiększenie aktywności tych związków oraz ułatwienie wnikania głęboko w skórę.
Kobieca skóra zaczyna tracić witalność około 25. roku życia. Następuje wówczas zwiększona utrata kolagenu i elastyny, czego konsekwencją są m.in. zmarszczki. Jak powstrzymać procesy starzenia? Skutecznym wsparciem mogą okazać się witaminy, zwłaszcza A, C i E. Współczesna kosmetologia znalazła sposób na zwiększenie aktywności tych związków oraz ułatwienie wnikania głęboko w skórę.
W ostatnich latach coraz większą furorę robią tzw. kosmeceutyki, czyli preparaty lokalizowane między lekami a kosmetykami. Tego typu produkty, oprócz działania leczniczego, wykazują także właściwości pielęgnacyjne, a dzięki zawartości aktywnych składników znacząco wpływają na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze.
Jednym z najpopularniejszych ostatnio kosmeceutyków jest monoderma, czyli zamknięte w kapsułkach skondensowane witaminy w czystej postaci, przede wszystkim A, C, E i M. Jej skuteczność cenią największe gwiazdy show-biznesu, na przykład Shakira, która zdradziła niedawno magazynowi „Cosmopolitan” sekret swojej promiennej cery. „Regularnie stosują monodermę z witaminą E. Nadaje skórze wspaniały blask i nie muszę przesadzać z makijażem” – wyznała kolumbijska piosenkarka.
Siła witamin
Kobieca skóra dość szybko traci pełną sprawność. Szacuje się, że już około 25. roku życia zaczyna tracić witalność, a w miarę upływu czasu ten przykry proces tylko się pogłębia. Jest to zjawisko równie nieuniknione, jak pojawianie się na twarzy czy szyi zmarszczek – jednego z najbardziej widocznych efektów osłabienia włókien kolagenowych oraz elastynowych.
Niekiedy „pomagamy” naturze i przyspieszamy ten proces poprzez wiele codziennych nawyków: palenie papierosów, nieodpowiednią dietę (ubogą w witaminy C i E oraz nienasycone kwasy tłuszczowe), nadmierne opalanie na słońcu i korzystanie z solarium czy niewłaściwe stosowanie kosmetyków (np. zapominanie o zmywaniu makijażu, co skutkuje zatkaniem porów, zaburzeniem naturalnego pH oraz niszczeniem włókien kolagenowych i elastynowych).
Dlatego skóra wymaga rewitalizacji. Od dawna wiadomo, że sprzyja jej witamina A (zwłaszcza jej najczystsza postać, czyli retinol) oraz C i E, czyli silnie naturalne antyoksydanty, skutecznie neutralizujące szkodliwe działanie wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia. Przez lata kosmetologii nie udawało się w pełni wykorzystać cennych właściwości tych związków organicznych, które największą skuteczność osiągają dopiero po wniknięciu w głąb skóry. Jednak wcześniej muszą być spełnione określone warunki: cząsteczki witamin powinny mieć odpowiednią wielkość oraz przyjazne środowisko – witamina C rozpuszcza się w wodzie, natomiast A i E w tłuszczach. Ich aktywności nie służą również konserwanty i inne ulepszacze stosowane w wielu preparatach farmaceutycznych i kosmetycznych.
Twórcy monodermy spełnili te warunki, dzięki czemu odnieśli niekwestionowany sukces.
Jak stosować monodermę
Kosmeceutyk stanowią zestawy kapsułek zawierające tylko czyste i aktywne witaminy w odpowiednim stężeniu, docierające w głąb skóry, których działania nie zaburzają środki konserwujące mogące wchodzić w reakcje chemiczne z cennymi substancjami. U młodych kobiet zapobiegają utracie kolagenu i elastyny, natomiast u osób dojrzałych stymulują syntezę tych związków spowalniając proces starzenia skóry i wygładzając ją.
Monoderma z witaminą A zwiększa produkcję nowych komórek, wykazuje działanie złuszczające, reguluje wydzielanie sebum, zamyka pory i zmniejsza ilość zaskórników. Preparaty z witaminą C rozjaśniają skórę, wygładzają i uelastyczniają skórę oraz łagodzą szkody wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. Podrażnienia i oparzenia słoneczne zmniejsza również monoderma z witaminą E, która wygładza oraz nawilża wrażliwą skórę, a także zapobiega powstawaniu mniejszych zmarszczek.
Ostatnio na rynku pojawiły się także kosmeceutyki z witaminą M, czyli kwasem foliowym, poprawiającym elastyczność skóry, regenerującym ją i chroniącym przed utratą wody. Jak stosować monodermę? Najczęściej zaleca się kuracje łączone przeprowadzane przez 28 dni, np.: intensywnie rewitalizującą (C + A), przeciwprzebarwieniową (C + E), nawilżającą do skóry suchej (E + A) czy przeciwtrądzikową (C + A).
Monoderma sprawdza się również po zabiegach estetycznych, takich jak mezoterapia czy peeling chemiczny, a także fototerapii. 28-dniowa kuracja z wykorzystaniem jednej ampułki to koszt ok. 130 zł.
RAF/(mtr), WP Kobieta