Montujemy na potęgę. Skutki mogą być opłakane

Klimatyzatory napędzają efekt cieplarniany
Klimatyzatory napędzają efekt cieplarniany

30.06.2024 16:30, aktual.: 01.07.2024 07:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niemiłosierne upały popychają wiele osób do zainwestowania w domową klimatyzację. Jednak montowanie coraz to większej liczby urządzeń chłodzących niesie za sobą tragiczne skutki dla środowiska, napędzając efekt cieplarniany. W ten sposób tkwimy w błędnym kole.

Na temat klimatyzacji i napędzania efektu cieplarnianego rozpisała się dziennikarka "Newsweeka", Katarzyna Burda. Podaje, że do 2050 roku liczba klimatyzatorów prawdopodobnie się potroi, bo coraz to gorsze upały sukcesywnie napędzają sprzedaż.

Klimatyzatory pobierają ogromne ilości energii

Jednak problem polega na tym, że jedno urządzenie chłodzące pobiera tyle energii co cztery lodówki. A skąd mamy brać tę energię? Zapotrzebowania nie zaspokoją raczej odnawialne źródła, nawet w krajach, w których sektor ten jest już bardzo rozwinięty.

"Będą musiały wspomagać się wspomagać źródłami kopalnymi – gazem ziemnym, węglem i ropą naftową. A to dla świata fatalna wiadomość, bo oznacza kolejne tony dwutlenku węgla wtłoczone do atmosfery" – pisze Burda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak oto sami napędzamy efekt cieplarniany. Jaką strategię powinniśmy zatem przyjąć? Mieszkańcy krajów, w których upał nie jest jeszcze kwestią życia i śmierci, powinni raczej zrezygnować z zakupu klimatyzacji ze względu na szerszą perspektywę i większe dobro. Warto natomiast zainwestować w rolety czy specjalne folie na szyby.

Zacznijmy od podstaw

Jednak zmiany powinny zajść już na etapie projektowania miast. Powinno się unikać stawiania bloków mieszkalnych z dużymi oknami wychodzącymi bezpośrednio na wschód czy zachód. Ponadto miasta powinny inwestować w sadzenie drzew i zielone dachy.

Burda cytuje Marka Radkę, szefa Oddziału ds. Energii i Klimatu Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska, który "zapewnia, że w normalny, słoneczny dzień jedno drzewo może odparować kilkaset litrów wody, co odpowiada efektowi chłodzenia dwóch domowych klimatyzatorów pracującym przez 24 godziny".

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (36)
Zobacz także