Mówisz do psa jak do dziecka? Oto co dzieje się w jego mózgu

Niedawne odkrycie naukowe wskazuje, że psy szczególnie lubią dźwięk kobiecego głosu. Najlepiej reagują na mowę z wyrazistą intonacją i akcentowaniem. Zaskakujące jest, że ich mózg funkcjonuje podobnie do mózgu niemowląt.

Mózg psa reaguje podobnie jak mózg niemowlaka
Mózg psa reaguje podobnie jak mózg niemowlaka
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
oprac. IWC

Relacja między ludźmi a psami to jedna z najdłużej utrzymujących się i najbliższych zależności w historii ewolucji. Nasi przodkowie już tysiące lat temu odkryli, że psy doskonale sprawdzają się jako towarzysze polowań, stróże, a nawet jako przyjaciele.

Psy mają zaskakującą zdolność rozumienia naszych komunikatów. Okazuje się, że mózg tych zwierząt dostraja się do kobiecego stylu mówienia tak samo, jak to się dzieje w przypadku niemowląt, które reagują charakterystyczny wyższy ton głosu matki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Żółta wstążka na smyczy psa to znak. Lepiej omijać go szerokim łukiem

Mów do psa jak do dziecka

Kiedy porozumiewamy się z małymi dziećmi, naturalnie zmieniamy sposób naszego mówienia — intonujemy i akcentujemy, często powtarzając wybrane słowa wielokrotnie. Ten specyficzny, wyższy ton głosu, typowy dla matki, odgrywa kluczową rolę w rozwoju poznawczym, społecznym i językowym dziecka.

Na podobnej zasadzie funkcjonują mózgi psów. Jak pokazują wyniki badań opublikowane w magazynie "Communications Biology", zwierzęta te lepiej reagują na sposób mówienia charakteryzujący się wysokim tonem i wyraźnymi akcentami, które są typowe dla kobiet. Ich mózgi są dostrojone do takiego sposobu mówienia i reagują na niego podobnie jak niemowlęta.

Jak to sprawdzono?

Naukowcy z Wydziału Etologii Uniwersytetu im. Loránda Eötvösa, Centrum Badawczego Nauk Przyrodniczych i Sieci Badawczej Loránda Eötvösa wykazali, że przetwarzanie mowy odbywa się w mózgu niemowląt i psów w podobny sposób.

Jak przeprowadzono te badania? Aktywność mózgów psów sprawdzono za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI). 12 mężczyzn i 12 kobiet mówiło do psów trzema różnymi stylami: typowym językiem kierowanym do psów, językiem stosowanym wobec niemowląt oraz mową dorosłych.

Okazało się, że obszary mózgu odpowiedzialne za słuch mocniej reagowały na słowa kierowane zarówno do psów, jak i niemowląt. Co ciekawe, psy o wiele częściej wykazywały chęć słuchania kobiet udzielających komend.

Dołącz do naszej grupy na FB – #Wszechmocne. Tutaj będziesz otrzymywał najnowsze informacje o webinarach, wywiadach i nowych inspirujących historiach. Zaproś swoich znajomych i dołącz do nas!

Źródło artykułu:WP Kobieta
pieszwierzętamowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)