FitnessMożna przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby

Można przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby

Analiza moczu jest stosowana głównie do wykrywania chorób nerek. Teraz może być używana także do oszacowania ryzyka otyłości.

Można przewidzieć ryzyko otyłości u danej osoby
Źródło zdjęć: © 123RF

Analiza moczu jest stosowana głównie do wykrywania chorób nerek. Teraz może być używana także do oszacowania ryzyka otyłości.

Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli 25 czynników genetycznych, które są związane z zaburzeniami metabolicznymi mogącymi powodować otyłość. Przeanalizowali próbki moczu ponad 2 tysięcy osób w celu oceny procesu trawienia. Zebrali od uczestników informacje na temat stosowanej diety, aktywności fizycznej i poziomu wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ciśnienia krwi.
Następnie wyizolowali rodzaje metabolitów, których poziom zależy od indywidualnego wskaźnika BMI. Sprawdzili dziewięć tłuszczowych metabolitów, które tworzą się w jelitach poprzez działanie niektórych mikrobów mających związek z procesem trawienia.
Około 6 proc. ryzyka otyłości jest związanych z tymi drobnoustrojami. Metabolit, który jest produktem ubocznym rozkładu czerwonego mięsa ma wpływ na wysokie BMI. Z kolei pozostałości fermentacyjne przetwarzania owoców cytrusowych są związane z niskim BMI.

Wyniki badań opublikowane w nowym magazynie "Science Translational Medicine Journal" mogą być pomocne w przewidywaniu ryzyka otyłości u danej osoby.
Otyłość to zaburzenie przemiany materii spowodowane między innymi nadmierną podażą energii (kalorii) zawartej w pokarmach w stosunku do zapotrzebowania organizmu. W efekcie dochodzi do zwiększenia magazynowania nadmiaru energii w postaci tkanki tłuszczowej. Zatem zjadając więcej niż potrzebujemy, magazynujemy nadmiar dostarczonych kalorii w postaci tłuszczu.

Nie chodzi tu tylko o spożywanie tłustych potraw, ale także produktów wysoce przetworzonych, cukrów prostych, słodyczy i słodkich napojów. Otyłość jest zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia, gdyż zwiększa ryzyko nadciśnienia, choroby wieńcowej, żylaków, udaru mózgu, nowotworów, niepłodności, a nawet chorób psychicznych.

Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia pokazały, że problem nadwagi dotyczy 50-75 proc. populacji kobiet i mężczyzn. Jak wynika z badań, problem otyłości w Polsce narasta. Według danych GUS z 2009 roku 52 proc. Polaków cierpi na nadwagę lub otyłość (tj. ma BMI na poziomie wyższym niż 25).

(gabi)/WP Kobieta

POLECAMY:

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)