Mumio czyli lecznicza żywica z gór
W medycynie ludowej wielu krajów świata jest powszechnie stosowany jako suplement w leczeniu układu pokarmowego, układu nerwowego, chorób skórnych. Mumio to czarna aromatyczna substancja. Odkłada się w postaci nacieków skalnych na ścianach jaskiń w górach, w kilku miejscach kuli ziemskiej.
11.08.2015 | aktual.: 11.08.2015 15:01
W medycynie ludowej jest powszechnie stosowany jako suplement w leczeniu układu pokarmowego, układu nerwowego, chorób skórnych. Mumio to czarna aromatyczna substancja. Odkłada się w postaci nacieków skalnych na ścianach jaskiń w górach, w kilku miejscach kuli ziemskiej.
Mumio jest substancją brunatną lub brązowo-szarą, w postaci wydzieliny naskalnej. Spotyka się ją w skalnych niszach, szczelinach, grotach i jaskiniach Gór Ałtaju, Pamiru, Kaukazu oraz na terenie południowej Syberii i nazywa się w różny sposób: w Birmie – „Czao-tui”- krew góry, w Mongolii i Tybecie - „Baragszun”- sok skały, na Syberii - kamienny olej, w Egipcie- ilyryjska żywica. Swoją najbardziej popularną nazwę - „Mumio”- zawdzięcza starożytnym Grekom. Oznacza -„ochraniające, oczyszczające ciało”.
Badania nad tą substancją prowadzi się od kilkudziesięciu lat w instytutach farmaceutycznych i klinikach Moskwy, Sankt Petersburga, Tbilisi, Taszkientu, Duszanbe i Biszkieku. Lekarze i naukowcy dowiedli, że mumio jest preparatem przyjaznym dla organizmu. Wspomaga leczenie stanów zapalnych, infekcji bakteryjnych oraz regeneruje uszkodzone tkanki.
Profesor A. Sz. Szakirow z Taszkienckiej Akademii Medycznej udowodnił, że preparat skutecznie wspomaga proces zrastania się złamań oraz późniejszą rehabilitację.
W jego skład wchodzi wiele substancji organicznych, różnych mikro- i makroelementów (ok. 50) oraz wszystkie witaminy grupy B.
Mumio poprawia koloryt skóry, wygładza zmarszczki i rozstępy, chroni skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiska, stymuluje procesy regeneracji skóry oraz częściowo zmniejszania i likwiduje blizny.
Specyfik stosuje się także jako środek profilaktyczny i wspomagający, na przykład dla sportowców, sprzyja bowiem zwiększeniu masy i siły mięśni, polepsza wydajność i przyspiesza czas powrotu do formy, pomaga także w przypadku odwodnienia, wycieńczenia, bolesnych skurczów, zmęczenia mięśni.
Naturalne mumio ma specyficzny aromat przypominający żywicę sosnową i suszone śliwki, i ma gorzkawy posmak. Fałszywe może pachnieć kawą, która jest czasem dodawana do mumio w proszku.
Na podstawie "Mumio - Naturalne lekarstwo z gór"/(gabi)/WP Kobieta