Mydło z Aleppo - niezwykłe właściwości syryjskiego mydła Alep
Mydło z Aleppo jest znane na świecie od ponad 2000 lat, jednak stosunkowo niedawno zostało odkryte jako naturalny kosmetyk chroniący wrażliwą i suchą skórę. Jak stosować mydło z Aleppo? Czy Alep może zastąpić piankę do golenia? Jakie stężenie powinien mieć kosmetyk, aby sprawdził się w codziennej pielęgnacji? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
01.07.2018 | aktual.: 02.08.2018 12:59
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Mydło z Aleppo — charakterystyka
Tradycyjne syryjskie mydło jest ręcznie robione w mieście Aleppo. Nazywany również matką wszystkich mydeł lub mydłem oliwnym kosmetyk ma niezmienną recepturę od ponad 2000 lat.
Mieszankę oliwy z oliwek i oleju laurowego łączy się z wodą w kadzi, w której panuje wysoka temperatura. Kiedy mikstura wystygnie, wycina się z niej kostki przenoszone do specjalnych wentylowanych pomieszczeń. Są w nich trzymane przez ok. 9 miesięcy. Po tym czasie Alepy robią się bardzo twarde, jednak zachowują wszystkie najważniejsze właściwości dwóch najważniejszych składników, czyli naturalnej oliwy z oliwek oraz oleju laurowego.
Mydła oliwne są kosmetykami o bardzo wysokiej jakości, co zawdzięczają głównie niezwykłej recepturze, która nigdy nie została zmieniona ani udoskonalona. Mydła Aleppo są brązowe na zewnątrz, a w środku zielone — im większy kontrast między kolorami, tym lepsze działanie wykazuje.
Wejdź na WP radarOkazji i wybierz mydła dla siebie.
Mydło z Aleppo — właściwości
Do zrobienia mydła z Aleppo jest wykorzystywana wyłącznie oliwa z oliwek, olej z wawrzynu oraz woda. Nie znajdziemy w nim sztucznych barwników, substancji zapachowych ani substancji pochodzenia zwierzęcego.
Naturalne roślinne składniki zapewniają działanie bakteriobójcze, dlatego Alep polecany jest osobom, które mają atopowe zapalenie skóry czy problemy z cerą skłonną do alergii. Alep nie wywołuje uczuleń, współgra z każdym rodzajem cery.
Oliwa z oliwek nawilża, pozostawiając na skórze niewidzialną ochronną powłokę zabezpieczającą przed utratą wody. Olej laurowy (wawrzynowy) to silny środek bakteriobójczy, działa również antyseptycznie. Wspomaga leczenie trądziku i odblokowuje pory.
Mydłem syryjskim możemy myć całe ciało, wykorzystać jako piankę do golenia, szampon przeciwłupieżowy do włosów bądź płyn do prania ubrań uszytych z delikatnych materiałów.
Mydło z Aleppo — jak stosować według podziału procentowego?
Od stosunku procentowego stężenia oleju laurowego i oliwy z oliwek zależy działanie mydła z Aleppo. Im więcej oleju wawrzynowego, tym mniej właściwości nawilżających, ale jednocześnie więcej leczniczych.
Mydło z Aleppo 5% jest odpowiednie dla niemowląt oraz dla osób z cerą suchą, ponieważ silnie nawilża.
Mydło z Aleppo 12% będzie dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy zmagają się z trądzikiem, a ich cery wymagają nie tylko nawilżenia, ale również skondensowanego działania leczniczego.
Alep 20% można stosować na co dzień. Pomaga w leczeniu rumienia, będzie idealne dla cery mieszanej i cery normalnej.
Mydła syryjskie 40% jest zazwyczaj stosowane tylko podczas określonej kuracji, ponieważ może wysuszać skórę. Ma silne działanie antyseptyczne.
Na rynku dostępny jest również Alep 70%, który wykorzystuje się do prania pościeli i ubrań.
Cena mydła Aleppo wzrasta wraz ze stężeniem zawartego w nim oleju laurowego.