UrodaTrądzik na policzkach – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik na policzkach – skąd się bierze i jak się go pozbyć?

Trądzik na policzkach – skąd się bierze i jak się go pozbyć?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
01.07.2018 15:35

Trądzik na policzkach jest dużym problemem, w szczególności jeżeli nie można ukryć go pod makijażem. Nieestetycznie wyglądające krostki mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Stres czy zła dieta to tylko niektóre z nich. Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku na policzkach i jak walczyć z tym problemem?

Trądzik – czym jest?

Trądzik to nic innego jak widoczne zmiany skórne, pojawiające się na określonej części naszego ciała w formie zaskórników, krostek czy guzków. Zaskórniki, zwane inaczej wągrami, to małe kroplki, najczęściej o czarnym lub białym kolorze. Krostki są wypukłe i przybierają postać zaczerwienionych zmian. Guzki natomiast najczęściej wypełnione są ropą i mają kolor czerwono-siny. Trądzik może powstać na skutek zablokowania ujścia gruczołów łojowych oraz nadprodukcji sebum, szczególnie w okresie dojrzewania.

Trądzik na policzkach – przyczyny powstawania

Trądzik na policzkach pojawia się najczęściej w wyniku prowadzenia niezdrowego stylu życia i niestosowania zbilansowanej diety. Przyczyną trądziku na policzkach mogą być też alergie pokarmowe. Pojawiające się na policzkach krosty mogą świadczyć o problemie z usunięciem toksyn z organizmu.

Bardzo często źródłem trądziku na policzkach jest przykładanie do twarzy telefonu komórkowego, który jest siedliskiem bakterii. Zmiany skórne w dolnej części twarzy mogą natomiast mogą być objawem problemów z zębami - to oznaka stanu zapalnego w jamie ustnej. Przyczyną trądziku może być również nieodpowiednia higiena twarzy i rąk, a także stosowanie wysuszających kosmetyków. Warto pamiętać również o częstej zmianie poszewek na poduszki i wietrzeniu pościeli.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik na policzkach

Trądzik na policzkach najskuteczniej wyleczyć korzystając z zabiegów, jakie oferują nam gabinety kosmetyczne. Do najpopularniejszych zabiegów na trądzik zalicza się peeling kawitacyjny, mikrodermabrazję czy tak zwane kwasy.

Peeling kawitacyjny to sposób na oczyszczenie skóry, podczas którego usunięty zostaje martwy naskórek i zanieczyszczenia znajdujące się na twarzy. Mikrodermabrazja to mechaniczne usunięcie warstwy naskórka. Podczas zabiegu używa się kryształków diamentowych lub kurundowych. Mikrodermabrazja, tak jak peeling kawitacyjny, może być wstępem do innych zabiegów. Kwasy nie tylko wygładzają skórę, ale też oczyszczają ją. Możemy wyróżnić na przykład kwas migdałowy, salicylowy czy glikolowy. Zabiegi z kwasami najbezpieczniej wykonywać w sprawdzonych gabinetach kosmetycznych, ponieważ ich nieumiejętne stosowanie może negatywnie wpłynąć na stan skóry.

Trądzik na policzkach – domowe sposoby na krosty

Trądzik na policzkach możemy spróbować wyleczyć domowymi sposobami, szczególnie wtedy, kiedy zmiany skórne są znikome. Do domowych sposobów na trądzik zalicza się między innymi kurację drożdżami. Rozgniecione drożdże zalane odrobiną ciepłej wody należy odstawić na chwilę do wyrośnięcia, a następnie w formie maseczki nałożyć na twarz.

Kolejnym sposobem na trądzik jest maseczka z cebuli, zawierająca między innymi witaminę C oraz substancje działające przeciwzapalnie. W walce z trądzikiem na policzkach może nam pomóc też aloes, wykazujący działanie nawilżające, przeciwzapalne czy bakteriobójcze. Znajduje się najczęściej w kosmetykach, maściach i żelach. W takiej formie najlepiej aplikować go na zmienione miejsca na policzkach.

Przeciwwskazania do zabiegów na trądzik na policzkach

Trądzik na policzkach nie zawsze można leczyć, korzystając z oferty gabinetów kosmetycznych czy domowych sposobów. Przed podjęciem decyzji zawsze warto skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan skóry i ustali odpowiedni plan leczenia. Przeciwwskazaniami do zabiegów na trądzik mogą być: alergia, typ cery czy rodzaj trądziku. Źle dobrana metoda leczenia trądziku może nasilić jego objawy, zamiast je łagodzić.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (5)
Zobacz także