UrodaAtopowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować skórę, którą uczulić może wszystko?

Atopowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować skórę, którą uczulić może wszystko?

Atopowe zapalenie skóry. Jak pielęgnować skórę, którą uczulić może wszystko?
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Julia Wiśniewska
09.01.2018 09:52, aktualizacja: 18.01.2018 08:22

Osoby z AZS nie mają łatwego życia, ponieważ dbanie o skórę atopową wymaga codziennej, regularnej pielęgnacji i konsekwencji w działaniu. Jak zadbać o skórę i czego unikać, żeby nie doprowadzić do zaostrzenia objawów? Przedstawiamy kilka porad.

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła dermatoza zapalna o podłożu genetycznym. Jest wynikiem zaburzeń składu i funkcjonowania bariery skórno-naskórkowej oraz zaburzeń układu immunologicznego. Skórę atopową cechuje suchość, nawracanie zmian o typowej lokalizacji (zwykle w zgięciach łokciowych i dołach podkolanowych) i nasilony świąd skóry. Zazwyczaj u osoby chorej lub członków rodziny stwierdza się atopię (podwyższony poziom IgE). Objawem często towarzyszącym AZS jest rogowacenie mieszkowe.

Mogą występować również inne objawy związane z AZS, takie jak nawrotowe zakażenia skóry, dermografizm, nadwrażliwość na alergeny. W przypadku, gdy u obojga rodziców stwierdza się choroby alergiczne, ryzyko wystąpienia AZS u dziecka wynosi ok. 70 proc. Kiedy mogą pojawić się pierwsze objawy? Już między 3 a 6 miesiącem życia dziecka możemy zaobserwować niepokojące symptomy. Niestety nie da się przewidzieć przebiegu choroby. Czasem dolegliwości zmniejszają się, czasem maja nawrotowy charakter, a niekiedy AZS przechodzi w inny rodzaj alergii (to tzw. marsz alergiczny). Zdarza się jednak, że choroba trwa przez całe życie – raz pozostaje w remisji, innym razem dolegliwości się nasilają.

Dlatego tak ważna jest pielęgnacja skóry atopowej, która pozostaje nieodłączną częścią dnia. Regularne stosowanie kosmetyków odbudowujących płaszcz wodno-lipidowy skóry pozwala na zmniejszenie dolegliwości i poprawę jej stanu. Równie ważna jest dieta. Należy z niej wyeliminować pokarmy, na które uczulona jest osoba z AZS. Bardzo niekorzystnie na stan skóry wpływa również stres. Niestety w dzisiejszych czasach nie jest możliwe uniknięcie tego czynnika.

Obraz
© WP.PL

Kosmetyki

Do pielęgnacji skóry z AZS wybieramy specjalistyczne dermokosmetyki dostępne w aptekach. Nawilżają i natłuszczają skórę, łagodzą świąd, zmniejszają zaczerwienienia i szorstkość. Należy je stosować regularnie i kompleksowo, zgodnie z zaleceniami.

Kąpiele? Zdecydowanie je ograniczamy

W przypadku osób z AZS najlepiej zredukować ilość kąpieli do niezbędnego minimum. Niektórzy lekarze mówią o ograniczeniu kąpieli do dwóch-trzech tygodniowo. Każdą kąpiel należy skrócić do kilku minut, pilnując przy tym, by woda nie była za ciepła. Najlepiej kąpać się z dodatkiem emolientu. Długie siedzenie w wannie i stosowanie zwykłych mydeł prowadzi do uszkodzenia płaszcza wodno-lipidowego skóry i zaostrza zmiany związane z AZS. Bardziej wskazany jest krótki prysznic. Po kąpieli należy delikatnie osuszyć skórę ręcznikiem i jak najszybciej użyć preparatu natłuszczającego (np. natłuszczającą emulsję do ciała z serii Ziaja Med). Wśród dermokosmetyków można również znaleźć specjalne szampony do mycia włosów i pielęgnacji skóry głowy dedykowane osobom ze skórą atopową.

Uporczywy świąd

Za każdym razem, gdy osoba z AZS odczuwa nasilony świąd, powinna zastanowić się, czy skóra nie jest wysuszona i użyć natłuszczającego kremu (np. kojący i nawilżający z serii Ziaja Med). Jeśli wystąpiła potrzeba zastosowania preparatu na dłonie, dostępne są specjalne kremy do tego przeznaczone.

Sprzątaj i wietrz

Jeżeli AZS zaostrza się pod wpływem alergenów obecnych w naszych domach, należy szczególnie dbać o czystość, np. w przypadku alergii na roztocza kurzu domowego. Pościel powinno się zmieniać co tydzień i starać się sprzątać wyłącznie na mokro. Ważne jest też wietrzenie mieszkania. W ciepłe letnie dni okna powinny być otwarte, natomiast w chłodne jesienne i zimowe miesiące najlepiej wietrzyć dwa razy dziennie przez minimum 20 minut. W temperaturze poniżej 15 st.C roztocza się nie rozmnażają. Temperatura powietrza w mieszkaniu nie powinna przekraczać 20 st.C. Ważne też, by alergicy nie używali nawilżaczy powietrza, tylko oczyszczaczy lub jonizatorów. Oczyszczają one powietrze z kurzu i zarodników grzybów. Natomiast zwykłe nawilżacze są z czasem źródłem zanieczyszczeń i trudno je utrzymać w czystości. Warto zainwestować w specjalne kołdry, poduszki i pościele, które mają właściwości antyalergiczne.

Z drugiej strony nie należy unikać kontaktu z potencjalnymi alergenami i nadmiernie dbać o czystość, jeśli nie stwierdzono alergii. Wychowanie dzieci w jałowym środowisku może sprzyjać rozwojowi chorób alergicznych w przyszłości.

Oczywiście jeżeli zmiany atopowe zaostrzają się, należy pójść z wizytą do lekarza dermatologa, który do stosowanych dermokosmetyków dołączy właściwe leczenie.

Weryfikacja merytoryczna: lek. Joanna Sieniawska

Partnerem artykułu jest Ziaja

Źródło artykułu:WP Kobieta