Chcą tylko seksu. Ekspert wskazał przyczynę

Chcą tylko seksu. Ekspert wskazał przyczynę

Na czym polega socjoseksualność?
Na czym polega socjoseksualność?
Źródło zdjęć: © Getty Images
16.04.2024 20:29, aktualizacja: 16.04.2024 21:00

Zakochując się w kimś, zazwyczaj mamy nadzieję, że osoba ta odwzajemnia nasze uczucia. Niestety zdarza się, że niektórych interesuje wyłącznie seks. W takim przypadku może okazać się, że spotykaliśmy się z osobą socjoseksualną. Co to dla nas oznacza?

Zazwyczaj gdy angażujemy się w relację romantyczną, zależy nam na tym, aby zbudować trwały i stabilny związek oparty nie tylko na kontaktach seksualnych, ale również na zaufaniu, zaangażowaniu, porozumieniu itp. Niestety w przypadku socjoseksualności nie jest to takie proste. W rozmowie z "Dzień dobry TVN" wyjaśnił to dr Mateusz Grzesiak, psycholog i wykładowca Akademii WSB.

Czym jest socjoseksualność?

Czasami na naszej drodze staje osoba, która wydaje się być wręcz dla nas stworzona. Nic więc dziwnego, że decydujemy się pójść z nią do łóżka. Kiedy jednak chcemy przenieść naszą relację na kolejny poziom, wówczas bierze nogi za pas. Niestety może okazać się, że spotykaliśmy się z osobą socjoseksualną.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Termin ten został ukuty przez biologa i seksuologa Alfreda Kinseya w pierwszej połowie XX wieku. Odnosi się do wzorca postępowania, który istniał od zarania dziejów. Ten wzorzec to wybór życia seksualnego opartego tylko na przyjemności, w którym nie ma emocjonalnego ani afektywnego związku z innym - wyjaśnił dr Grzesiak.

Warto podkreślić, że osoby te stronią od emocjonalnego przywiązywania się do drugiej osoby. Kiedy więc dajemy im do zrozumienia, że interesuje nas coś więcej niż tylko seks, postanawiają zakończyć znajomość.

Przeszłość może wpływać na to, jacy jesteśmy

Dr Grzesiak nie ukrywa, że osoby socjoseksualne nie zachowują się w ten sposób wyłączenie z własnej winy. Może mieć na to bowiem wpływ ich przeszłość, w tym także dzieciństwo. Być może kiedyś zostały skrzywdzone lub odrzucone i boją się ponownie komuś zaufać.

"Pod spodem jest prawdopodobnie nieszczęśliwa i samotna osoba, która szuka bliskości w dysfunkcyjny sposób - taki, który uniemożliwia jej faktyczne zaspokojenie" - powiedział specjalista.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP