Blisko ludziNa endometriozę choruje co dziesiąta Polka. Rzadko który lekarz potrafi ją wcześnie zdiagnozować

Na endometriozę choruje co dziesiąta Polka. Rzadko który lekarz potrafi ją wcześnie zdiagnozować

Czym jest endometrioza?
Czym jest endometrioza?
Źródło zdjęć: © Getty Images | MILOS DIMIC CRATIVE FVP
21.01.2022 17:49

Kobiety cierpiące na endometriozę i spowodowane nią ogromne bóle często słyszą w gabinetach ginekologicznych bagatelizujące te problemy teksty, typu "Taka pani uroda" czy "Kobiety muszą cierpieć". Rzadko który lekarz w Polsce potrafi zdiagnozować tę chorobę na wczesnym stadium. Ten trudny temat poruszyły Magda Łucyan oraz Katarzyna Górniak w swoim reportażu.

Endometrioza jest chorobą, podczas której endometrium narastające normalnie w macicy każdej kobiety, wychodzi poza jej obszar i zajmuje różne inne narządy, przede wszystkim rozrodcze, ale nie tylko. Najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy jest regularny ból, który pojawia się głównie w trakcie miesiączkowania, stosunku seksualnego czy wypróżniania. 

Dużo przypadków, mało diagnoz

Zgodnie z informacjami podanymi w reportażu "Taka twoja uroda" autorstwa Magdy Łucyan i Katarzyny Górniak, na endometriozę choruje co dziesiąta Polka. Lecz niektórzy lekarze twierdzą, że na endometriozę cierpi jedna na osiem, a nawet jedna na sześć kobiet w Polsce. Co więcej, w naszym kraju nie ma wielu ekspertów od endometriozy. Większość lekarzy nie zauważa niewielkich zmian na USG i bagatelizuje objawy opisywane przez pacjentki. Właśnie przez to diagnoza następuje średnio po 8-10 latach. Jedna w bohaterek reportażu "Taka twoja uroda" usłyszała ją nawet po 30 latach. Wcześniej stwierdzono, że to nowotwór złośliwy. 

Kobiety z endometriozą cierpią na ogromne bóle

Współautorka reportażu Magda Łucyan udzieliła ostatnio wywiadu dziennikarce portalu Oh!me. Stwierdziła, że największym problemem kobiet z endometriozą jest to, że nikt nie wierzy w skalę ich dolegliwości bólowych i są traktowane jak histeryczki. Natomiast następująca po latach diagnoza prowadzi do tego, że zajęte przez endometrium narządy trzeba usunąć. 

"Obawiałyśmy się, że nasz widz nie uwierzy, jak bardzo cierpią kobiety chore na endometriozę. Niestety ich codziennym dramatem jest właśnie to, że im się po prostu nie wierzy. Dlatego postanowiłyśmy towarzyszyć naszym bohaterkom przez kilka miesięcy. Jedna z nich, Kamilla, może już dziś powiedzieć, że czuje się lepiej, ale ona ma za sobą bardzo trudną historię leczenia, bo przeszła jedenaście różnych operacji: wycięto jej macicę, jajowody, jajniki, 15 centymetrów jelita i prawą nerkę. Zaznaczam, że wszystko to musiało zostać usunięte właśnie z powodu endometriozy" – powiedziała Magda Łucyan w rozmowie. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl